Rodzaj aparatu ortodontycznego - czas leczenia [Porada eksperta]

2014-11-03 15:33 Agnieszka Sicińska

Czy jest jakaś różnica w czasie leczenia między aparatem ortodontycznym, stałym metalowym, a estetycznym? Ortodontka powiedziała mi, że aparat estetyczny wydłuża czas leczenia o 1/3 i jak chcę szybciej wyleczyć wadę zgryzu to lepiej żebym się zdecydowała na metalowy. Z kolei druga twierdzi, że to nie ma znaczenia - niezależnie od tego, który aparat założę, leczenie będzie trwało tyle samo. Który lekarz ma rację?

Jest taka opinia, że metalowe są mniej awaryjne niż aparaty estetyczne. W aparatach estetycznych łamią się skrzydełka zamków /tzw. slot / i wyciera się wnętrze zamków. Może to zwiększyć tarcie i tym samym opóźnić leczenie. Są też zamki estetyczne, w których slot / środek zamku / jest metalowy. Ogólnie, plan leczenie zależy od wady zgryzu pacjenta. Czas leczenie nie będzie drastycznie się różnił.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE