Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu [Porada eksperta]

2013-04-08 14:18 Agnieszka Sicińska

Witam, mam bardzo krzywe zęby i chciałabym je wyprostować niestety z jednej strony nie mam 4,5 6 i 7 (bedę je wstawiać) . Czy istnieje możliwość założenia aparatu pomimo braku tych zębów?

Brak zębów nie jest przeszkodą do leczenia ortodontycznego. Najpierw zakłada się aparat aby wyprostować zęby. Czas leczenia określi ortodonta. Średnio jest to przedział od 1,5 do 2 lat. Kiedy zęby zostaną wyprostowane można będzie zaproponować rozwiązanie protetyczne. Mogą to być implanty i to jest najlepsze rozwiązanie, most na implantach lub inne rozwiązanie protetyczne.Jeśli przed założeniem prac protetycznych prostujemy zęby, to jest to bardzo racjonalne. Prace takie dłużej będą nam służyć ponieważ przy krzywych zębach siły żucia nie są równomiernie rozłożone co może skutkować uszkodzeniami protezy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE