Wybielenie zębów - jak wybielić zęby?

2022-02-21 15:50

Wybielenie zębów w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Są skuteczne sposoby na białe zęby: m.in. wybielające pasty, paski, lakiery i żele. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Dowiedz się więcej o sposobach na wybielanie zębów.

W dzisiejszych czasach są sposoby na wybielanie zębów, które pozwalają na rozjaśnienie ich barwy nawet o 5 i więcej tonów
Autor: Getty Images

Naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Nierzadko się zdarza, że poszczególne zęby (u tej samej osoby) mają różne zabarwienie.

Co wpływa na kolor zębów? Przede wszystkim geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Niemałą rolę odgrywa też czas – z wiekiem bowiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje spod niej ciemniejsza tkanka zębiny. Ale znaczny wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, kawie, czerwonym winie, jagodach, wiśniach), nawyki (palenie papierosów), przyjmowane leki (żelazo, niektóre antybiotyki) czy po prostu niestaranne mycie zębów.Ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody. Warto więc skorzystać z bogatej oferty środków i zabiegów wybielających. Który wybrać? To zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i zasobności portfela.

Spis treści

 1. Wybielanie zębów: zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego
 2. Wybielanie zębów: pasty wybielające
 3. Wybielanie zębów: nakładka u dentysty
 4. Wybielanie zębów: paski, lakiery i żele wybielające
 5. Wybielanie zębów - w świetle lampy
 6. Wybielanie zębów przez maskowanie

Wybielanie zębów: zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, by zęby od razu stały się jaśniejsze. Warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów:

 • mechanicznie (tzw. scaling),
 • ultradźwiękami,
 • podczas zabiegu tzw. piaskowania.

Po oczyszczeniu zębów warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Te założone przed laty, kompozytowe, też ulegają przebarwieniom, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. Dlatego lepiej je wymienić na nowe, z materiałów o trwałym kolorze.

Koszt: usunięcie kamienia nazębnego (scaling + piaskowanie) - 200–300 zł.

Wybielanie zębów: pasty wybielające

Stosowanie past wybielających to najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień – daje efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, a także substancje ścierne (np. uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia) mechanicznie usuwające osad.

Kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności (RDA). Nie powinien przekraczać 200, bo można uszkodzić szkliwo. Z tych samych powodów nie należy jej używać dłużej niż przez 2 miesiące.Uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Między włóknami czyszczącymi szczoteczki mają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, płyny zaś hamują gromadzenie się płytki nazębnej.

Wybielanie zębów: nakładka u dentysty

Wybielanie z użyciem nakładek można przeprowadzić także z pomocą stomatologa. Nakładki wykonuje się w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, więc są one idealnie dopasowane. Lekarz dobiera też żel o odpowiednim stężeniu, ale wybielanie zębów przeprowadza się w domu. Nakładki trzeba nosić 2 razy dziennie przez ok. 2 godziny albo zakładać na noc na 4 godziny.

Takie wybielanie trwa do 4 tygodni. 

Koszt: 500–1000 zł.

Wybielanie zębów: paski, lakiery i żele wybielające

W preparatach do domowego wybielania chemicznego substancją aktywną najczęściej jest nadtlenek wodoru. Mogą one rozjaśnić zęby o 2–4 tony. Efekt uzyskuje się w 2–3 tygodnie.

Najpopularniejsze są elastyczne paski nasączone wybielającym żelem, które 2 razy dziennie na 20 minut przykleja się do zębów górnych i dolnych (ale nie na całym łuku zębowym, tylko od czwórek do czwórek).

Inne preparaty: lakier, żel, wosk, przeznaczone są do malowania zębów. Niestety, nie docierają do przestrzeni międzyzębowych.

Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa. Plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć i dopasować do swoich zębów. Wypełnia się je 2 razy dziennie żelem wybielającym i na pół godziny umieszcza na dolnej i górnej szczęce. Niestety, nie zawsze udaje się dokładnie dopasować nakładki, co może spowodować nierównomierne rozjaśnienie zębów lub podrażnienie dziąseł żelem.

Koszt: paski - ok. 40 zł, żel do malowania - ok. 20 zł, żel z nakładkami - ok. 50 zł.

Ważne

To musisz wiedzieć

 • Moda na białe zęby nie jest wymysłem ostatnich lat. Wybielania próbowano od wieków, uciekając się czasem do zadziwiających sposobów. Używano w tym celu np. popiołu drzewnego, sproszkowanego rogu jelenia, kredy, soli. Próbę czasu zwycięsko przeszła soda – jako wybielacza używały jej nasze babcie i matki, ale również dziś jest składnikiem niektórych past do zębów.
 • Zabiegi rozjaśniania zębów środkami chemicznymi są zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16. roku życia; nie powinni im poddawać się także epileptycy i kobiety w ciąży.
 • Po wybielaniu zwykle pojawia się nadwrażliwość zębów, ale zwykle ustępuje po upływie 1–2 dni. 
 • Zęby martwe nie poddają się takiemu wybielaniu – trzeba je rozjaśnić od wewnątrz (preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba).
 • Nie można wybielić również plomb i koron, więc może okazać się konieczna ich wymiana, aby całe uzębienie miało jednolity odcień.
 • Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść, a pić wolno wyłącznie wodę mineralną. Przez 2 doby należy stosować tzw. białą dietę – unikać napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo (m.in. kawy, herbaty, coli, soków owocowych, buraków, czerwonej papryki, jagód). Nie wolno też palić.
 • Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat. Aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo, warto stosować pasty wybielające.

Wybielanie zębów - w świetle lampy

To metoda dobra dla niecierpliwych, bo wystarcza jeden zabieg, podczas którego można rozjaśnić zęby nawet o więcej niż 5 tonów. Trwa ok. godziny.

Ponieważ preparat wybielający (zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) ma znacznie wyższe stężenie niż ten do stosowania wybielania zębów w domu, lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła, a wokół szyjek zębów umieszcza gumową osłonę. Następnie nanosi na zęby (wszystkie albo tylko wybrane) wybielacz i naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu.

Taki cykl powtarza się 2–4 razy w zależności od oczekiwanego efektu. Zabieg jest bezbolesny, ale przez następne 1–2 dni zęby są nadwrażliwe.

Koszt: 700–3000 zł (w zależności od liczby zębów).

Wybielanie zębów przez maskowanie

Najlepiej na wybielanie reagują zęby żółte. Zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach (zwykle w wyniku stosowania tetracykliny) mogą wybielić się nierównomiernie. Jeśli zachodzi takie prawdopodobieństwo, lepiej skorzystać z innej techniki poprawienia koloru zębów.

Mogą to być licówki – cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przedniej powierzchni zębów. Może to być także żywica kompozytowa, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów. Nakłada się ją na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza za pomocą specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.

Koszt: 300–1200 zł za ząb (w zależności od użytego materiału).

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Zdrowie"