Lepiej szczotkować zęby przed czy po śniadaniu? Eksperci wyjaśniają

2022-11-24 16:23

Wiele osób szczotkuje zęby od razu po przebudzeniu. Są też tacy, którzy wykonują tę czynność higieniczną dopiero po śniadaniu. I tu pojawia się dylemat - kiedy najlepiej rano myć zęby? Ta odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, jakby mogło się wydawać. Eksperci przedstawili argumenty.

Zbliżenie na młodą kobietę, która myje zęby
Autor: Getty Images Lepiej szczotkować zęby przed czy po śniadaniu? Eksperci wymieniają argumenty

Podstawą domowej higieny jamy ustnej jest mycie zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Ale kiedy najlepiej szczotkować zęby? Przed czy po śniadaniu? Okazuje się, że zdania stomatologów są podzielone. Część z nich uważa, że po przebudzeniu należy od razu umyć zęby. Po nocy w jamie ustnej gnieżdżą się bakterie, które po dostarczeniu im węglowodanów (inaczej cukrów) mogą zacząć gwałtownie się namnażać. Nie da się ukryć, że poranny posiłek, jak na przykład naleśniki czy słodkie bułeczki, często obfituje w pokaźną ilość tych związków.

Dlaczego warto jeszcze szczotkować zęby przed śniadaniem? Okazuje się, że ta czynność higieniczna sprzyja wytwarzaniu śliny, która jest niezwykle kluczowa dla zdrowia uzębienia. Jak wyjaśniła amerykańska dentystka dziecięca i mikrobiolog dr Apoena de Aguiar Ribeiro z University of North Carolina, ślina wzmacnia zęby i dostarcza im potrzebnych minerałów. Do tego zawiera w składzie wodorowęglan, który odpowiada za neutralizację kwasów w jamie ustnej.

Zdrowo Odpytani: Nawet 2,5 tys. zł za wizytę u dentysty! Ekspert zdradza, dlaczego jest tak drogo

Myć zęby po śniadaniu? Ekspert wyjaśnia

Druga grupa ekspertów twierdzi, że lepiej myć zęby po śniadaniu. Dzięki temu fluor w paście do zębów będzie znacznie dłużej działał. Stomatolog Carlos Gonzalez-Cabezas zaleca, aby odczekać dwa kwadranse z myciem zębów po posiłku. Można wcześniej przepłukać zęby jedynie czystą wodą. Twierdzi, że jeśli tylko na to harmonogram dnia pozwala szczotkować zęby dopiero po śniadaniu, by pozbyć się nie tylko bakterii, ale także zalegających resztek jedzenia.

Niemniej mycie zębów tuż po śniadaniu, szczególnie gdy obfitowało w kwaśne napoje (np. kawę czy sok pomarańczowy), może nieznacznie uszkadzać szkliwo. "Rzeczywiste szkody są tak minimalne, że nie mają one wpływu na zdrowie zębów" – uspokaja ekspert.

Dylemat dotyczący tego, kiedy lepiej myć zęby rano, nie został ostatecznie rozstrzygnięty. Opinie ekspertów w tej kwestii są podzielone. Warto trzymać się ogólnej zasady, że należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie - rano i przed pójściem spać.