Ty też byś to pominął? Tak wygląda groźny nowotwór

2022-11-23 10:35

Czerniak jest złośliwym nowotworem i stanowi jedną z najbardziej podstępnych chorób. Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, a nowotwór może mieć różne oblicza. Dwa z nich pokazuje na swoim profilu dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, która przyznała, że sama zmagała się z czerniakiem.

Ty też byś to pominął? Tak wygląda groźny nowotwór
Autor: Getty Images Ty też byś to pominął? Tak wygląda groźny nowotwór

Lekarze zwykli mówić, że czerniak to "mistrz kamuflażu". Może ukrywać się w wielu nietypowych miejscach, np. na podeszwach stóp. Takie zmiany nowotworowe pokazała w sieci lekarka dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, która jest nefrologiem, internistą i reumatologiem (w trakcie specjalizacji).

Lekarka pokazuje, jak wygląda czerniak

"To są dwa oblicza czerniaka. Jedno i drugie na podeszwowej części stopy. Oglądajcie się. Badajcie. Chodźcie na dermatoskopię – apeluje ekspertka. Lekarka przypomina również, że przyjmowane preparaty mają wpływ na rozwój nowotworu skóry.

- Pamiętajcie też - wiele z leków immunosupresyjnych zwiększa ryzyko raka skóry (czerniaka też) - dlatego nie opalaj się, przyjmując takie leki!!! Wiele z leków może zwiększać takie ryzyko - zapytajcie o to swojego lekarza – wyjaśnia dr Muras-Szwedziak, która wyznała, że sama także walczyła z czerniakiem.

Jakie objawy daje czerniak?

Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych zaleca prostą metodę ABCDE, która wskazuje na cechy wczesnego czerniaka. To powinno zwrócić naszą uwagę w ocenie zmiany skórnej:

  • niesymetryczny kształt,
  • nieregularna granica,
  • niejednolity kolor,
  • zwiększająca się średnica zmiany,
  • ewolucja zmiany w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy.

Czerniak to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Ten nowotwór może pojawić się nie tylko na skórze, ale np. w obrębie błon śluzowych, gałce ocznej. Istnieje także czerniak bezbarwnikowy, czyli pozbawiona barwnika zmiana, która stanowi ok. 2 proc. wszystkich czerniaków.

W przypadku czerniaka bezbarwniokowego objawy mogą być nieoczywiste i obejmować np. powiększające się, rożowo-czerwone grudki lub czerwone guzki. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć czerniaka, czym prędzej udaj się do lekarza, ponieważ wcześnie zdiagnozowana choroba może być w 100 proc. uleczalna.