Nie wiesz, czy pieprzyk jest powodem do zmartwienia? Podpowiadamy gdzie i jak zbadać pieprzyki

2022-06-08 9:08

Znamiona na skórze, choć nie zawsze są groźne, powinno się kontrolować. W zbiegiem czasu niektóre z nich mogą urosnąć lub zmienić kształt. Jednak nawet jeśli nie zauważyliśmy niepokojących zmian, pieprzyki powinno się badać, by ocenić ich charakter. Jak badać pieprzyki i kiedy należy to robić?

Mężczyzna ma znamiona na plecach
Autor: Getty Images

Czerniak jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów. Wszystko ze względu na to, że rozwija się na powierzchni skóry. Może objawiać się na skórze wcześniej niezmienionej lub w zakresie istniejących już znamion. Dlatego tak ważna jest ich regularna obserwacja i kontrola u dermatologa.

Jak rozpoznać czerniaka?

Kiedy powinno się badać pieprzyki?

W sezonie letnim wszelkie zmiany na skórze są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Dlatego bardzo ważna jest kontrola pieprzyków, zarówno przed, jak i po wakacjach.

Zbadanie przez specjalistę znamion pozwoli ocenić, czy te obecne wcześniej na skórze nie zmieniły się w niepokojący sposób. Dermatolog powinien przyjrzeć się także nowo powstałym pieprzykom i ocenić ich charakter.

Taka wizyta kontrolna pozwala na ocenę zagrożenia wystąpienia raka skóry. Lekarz może zlecić także usunięcie niepokojących zmian.

Gdzie i jak badać znamiona?

Wszelkie znamiona, pieprzyki, przebarwienia i zmiany skórne bada lekarz dermatolog. Aby dostać się do tego specjalisty, niezbędne jest skierowanie. Można również skorzystać z wizyty prywatnej.

Po wstępnym wywiadzie oceniających stan skóry i czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka, specjalista wykonuje zazwyczaj podstawowe badanie, jakim jest dermatoskopia lub wideodermatoskopia.

Kiedy dana zmiana okaże się niepokojąca, lekarz powinien pobrać z niej wycinek i zlecić do badania histopatologicznego. Konieczne może okazać się również całkowite usunięcie zmiany. Dalsze procedury uzależnione są od wyniku badania pieprzyka.

Pamiętaj! Im wcześniej wykryty rak skóry, tym większa szansa na jego wyleczenie.