Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

2014-07-02 11:31

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy i jest typowym przykładem nowotworu złośliwego.

Rak jelita grubego
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Rak jelita grubego: czynniki ryzyka
  2. Objawy raka jelita grubego
  3. Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego
  4. Rak jelita grubego - wszystko co trzeba wiedzieć

Rak jelita grubego rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Rak jelita grubego: czynniki ryzyka

  • wiek – ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta z wiekiem. Większość przypadków występuje u osób po 50 roku życia lub starszych,
  • dieta -  dieta bogata w czerwone mięso, niskie spożycie owoców i warzyw, mała zawartość błonnika w diecie mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na raka jelita grubego,
  • waga – szczuplejsi ludzie są mniej narażeni na rozwój raka jelita grubego niż osoby otyłe,
  • aktywność fizyczna – brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego,
  • alkohol i palenie papierosów - duże spożycie alkoholu i palenie papierosów może zwiększyć  szanse zachorowania na raka jelita grubego,
  • historia rodziny i odziedziczone warunki -  jeśli w rodzinie jest lub był bliski krewny z rakiem jelita grubego, lub polipowatością to jest to czynnik wysokiego ryzyka rozwoju choroby.

Objawy raka jelita grubego

We wczesnej fazie rak jelita grubego przebiega bezobjawowo. Niepokojące objawy raka pojawiają się bardziej zaawansowanej fazie choroby i są to zaburzenia perystaltyczne: zaparcia, biegunki, krwawienia z odbytu, długie cienkie stolce, ciemne plamy krwi w stolcach, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty, nudności, trudności w przełykaniu, częste bolesne oddawanie gazów, pieczenie w okolicy serca, utrata apetytu i masy ciała. Rak jelita grubego prawie zawsze rozwija się z polipów (nieprawidłowe narośla w jelicie) okrężnicy lub odbytnicy. Zmiany te, są zmianami przedrakowymi i rozrastają się bardzo powoli, potrzebują od 10 do 20 lat aby zrakowieć. Regularne badania przesiewowe pozwalają na zidentyfikowanie i usunięcie polipów zanim staną się nowotworami. Badania przesiewowe pozwalają również znaleźć raka jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego

W Polsce badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego jest kolonoskopia. Ogromną zaletą  tego badania jest to, że wystarczy ją zrobić raz na 10 lat (trwają dyskusje, że może nawet rzadziej), po czym o grożącym niebezpieczeństwie można na owe 10 lat zapomnieć. Kolonoskopia pozwala bowiem od razu usunąć istniejące polipy i poddać badaniu histopatologicznemu. Zabieg ich usuwania jest zupełnie bezbolesny.

Rak jelita grubego - wszystko co trzeba wiedzieć

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc