Mastektomia w leczeniu raka piersi. Jak przebiega operacja amputacji piersi?

2013-05-16 9:49

Mastektomia to amputacja (usunięcie) całej piersi. Mastektomia wykonywana jest u pacjentek, u których rak piersi pojawił się w więcej niż jednej ćwiartce piersi. Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, mastektomia jest skuteczna u ponad 90 procent kobiet. Dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse pacjentek po mastektomii na uniknięcie nawrotu choroby.

Mastektomia w leczeniu raka piersi
Autor: Photos.com Jak przebiega operacja amputacji piersi?

Mastektomia czyli amputacja piersi, bez względu na to, jaką techniką jest wykonywana, jest poważną operacją. Mastektomia trwa zwykle 1-2 godziny. Czas operacji się wydłuża, gdy konieczne jest usunięcie węzłów chłonnych lub wykonywana jest jednocześnie operacja rekonstrukcji amputowanej piersi. 

Mastektomia: przed operacją

Przed operacją wykonywane są badania, których celem jest ocena stanu zdrowia pacjentki. Przeprowadza się również wywiad anestezjologiczny - lekarz musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach (również tych bez recepty czy ziołowych). W dniu operacji nie wolno nic jeść.

Mastektomia: przebieg operacji

Chirurg wykonuje nacięcie i usuwa tkankę piersi. Tkanka piersi zostaje następnie wysłana do laboratorium w celu zbadania pod mikroskopem, czy zmiany są łagodne czy złośliwe. Ponadto zwykle wprowadza się dreny - rurki odprowadzające nadmiar krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany. Następnie chirurg zszywa skórę. Po operacji usunięcia piersi niekiedy zakłada się opatrunek uciskowy.

Mastektomia: po amputacji piersi

Po mastektomii, w zależności od jej rodzaju, pacjentka, która nie ma powikłań, spędza w szpitalu do tygodnia. O tym, jak należy obsługiwać dreny informuje pacjentkę pielęgniarka. Dopóki szwy się nie wchłoną lub nie zostaną wyjęte nie należy brać prysznica ani kąpieli - myć można się jedynie gąbką. Należy również wykonywać wszystkie zalecone przez lekarza ćwiczenia, ale unikać wysiłku fizycznego.Pierwsza wizyta kontrolna następuje po tygodniu od mastektomii - oprócz sprawdzenia stanu rany czeka ją rozmowa z lekarzem na temat dalszego leczenia. W trakcie kolejnej wizyty kontrolnej lekarz usuwa szwy (jeśli założono nierozpuszczalne) oraz zazwyczaj również dreny odprowadzające krew i płyny z miejsca nacięcia.

Mastektomia: możliwe powikłania

Mastektomia to poważna operacja, więc należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań związanych ze znieczuleniem i ewentualną infekcją. Objawy, które świadczą o powikłaniach po mastektomii i wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem to:

  • gorączka
  • oznaki infekcji (mocno czerwony odcień w miejscu nacięcia)
  • zwiększone wydzielanie płynu
  • rozejście się szwów

Poza tym, niekiedy może pojawić się drętwienie i martwica skóry piersi, która wymaga ponownej operacji. Jeśli w trakcie mastektomii usunięto również węzły chłonne, może wystąpić opuchnięcie ręki i uszkodzenie nerwu w okolicy pach.