Usunięcie piersi – jak przebiegała operacja Angeliny Jolie, która poddała się podwójnej mastektomii?

2013-05-14 12:57
Rodzaje mastektomii: prosta amputacja piersi
Autor: Photos.com

Angelina Jolie po operacji usunięcia dwóch piersi opowiada o zabiegu. Kilkanaście tygodni trwał proces medyczny, który zakończył się podwójną mastektomią i rekonstrukcją piersi Angeliny Jolie. Aktorka zachęca kobiety do prewencyjnych działań antyrakowych. Dlaczego Angelina Jolie zdecydowała się na usunięcie obu piersi?

Dlaczego Angelina Jolie zdecydowała się na usunięcie obu piersi?

„Chcę powiedzieć innym kobietom, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Ryzyko, że zachoruję na raka piersi, spadło z 87 procent do mniej niż 5 procent. Mogę powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą się bać, że stracą mnie z powodu raka piersi” – napisała aktorka w liście opublikowanym na łamach dziennika "The New York Times".

Kto może być nosicielem zmutowanych genów BRCA1?

Matka Angeliny zmarła na raka piersi w wieku 56 lat. Aktorka postanowiła profilaktycznie usunąć obie piersi w obawie przed zwiększonym, bo aż 87% ryzykiem zachorowania na tę samą chorobę. Jak określono to ryzyko? Dzięki stwierdzeniu mutacji w genie BRCA1, która drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajników. W zdrowej komórce geny BRCA1 oraz BRCA2 odpowiadają za odpowiednią liczbę podziałów komórki i blokują wystąpienie podziałów dodatkowych. W przypadku mutacji istnieje olbrzymie ryzyko, że komórka zacznie dzielić się w sposób niekontrolowany, prowadząc do zachorowania na raka jajników i raka piersi.

- „Rak” to słowo, które sączy strach do ludzkich serc i budzi głębokie poczucie bezradności. Ale dziś wystarczy zrobić badanie krwi, by sprawdzić, czy jest się w grupie wysokiego ryzyka zachorowań na raka piersi i jajnika. A potem trzeba działać – pisze dalej Angelina Jolie.

Aktorka poddała się mastektomii w trosce o przyszłość dzieci

Angelina Jolie, zanim poddała się prewencyjnemu zabiegowi mastektomii z zachowaniem brodawek sutkowych, musiała przejść szereg badań i bolesnych zabiegów. Jednym z nich był zabieg „nipple delay”, mający zapobiec martwicy sutka, wykluczyć zakażenie przewodów mlecznych za sutkiem i wzmocnić brodawkę sutkową. Zabieg był bolesny, ale dzięki niemu zwiększyła się szansa na uratowanie sutków.

Dwa tygodnie później odbyła się właściwa operacja. Mastektomia trwa zwykle 1-2 godziny, a w niektórych przypadkach nawet do 8 godzin. W tym czasie usuwa się tkankę z piersi. Aktorce od razu wszczepiono też tymczasowe implanty. Po dobrze wykonanej operacji usunięcia piersi pozostaje blizna, która jest tylko cienkim szwem. W polskich realiach po takiej operacji zwykle w szpitalu pozostaje się od jednego dnia do tygodnia. Specjaliści podkreślają, że już w kilka dni po zabiegu można powrócić do codzienności, ale jeszcze przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego i korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych.

Zabieg rekonstrukcji piersi Angeliny Jolie

Dziewięć tygodni później Angelina poddana została zabiegowi rekonstrukcji piersi. Aktorka podkreśla, że w ciągu kilku ostatnich lat zaawansowanie metod rekonstrukcyjnych znacząco wzrosło, bo osiągnięte efekty są zaskakująco dobre, a kobieta po takim zabiegu znów może czuć się piękna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.