ORTOKOREKCJA: soczewki kontaktowe leczą WADY WZROKU

2015-04-23 10:23 Beata Prasałek

Nie lubisz nosić okularów? Możesz skorzystać z ortokorekcji - metody leczenia wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Noszona soczewka powoduje zmianę kształtu rogówki, w efekcie krótkowidz, po jej zdjęciu, lepiej widzi!

Czy wiesz, że krótkowzroczność można leczyć, nosząc soczewki kontaktowe? Ta metoda nazywa się ortokorekcja. Krótkowzroczność rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania. Zwykle jest skutkiem wydłużenia osi gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia rogówki - soczewki pokrywającej gałkę. Dlatego krótkowidz dobrze widzi z bliska, a ma kłopot z widzeniem na odległość. Ta wada wzroku może się pogłębiać, np. gdy nasza praca wymaga patrzenia z bliska albo godzinami siedzimy przy komputerze, nad książkami.

Ortokorekcja - zmiana kształtu rogówki

W latach sześćdziesiątych okuliści z Kanady i USA zauważyli, że soczewki kontaktowe na jakiś czas zmieniają kształt rogówki - ulega ona spłaszczeniu. W efekcie krótkowidz po zdjęciu soczewki lepiej widzi! Po tym odkryciu firmy optyczne pracowały nad wytworzeniem wysokopolimerowego materiału na soczewki, które nadawałyby rogówce właściwy kształt, a przy tym były bardzo lekkie i przyjazne dla oka, np. m.in. przepuszczały tlen.

Skuteczność ortokorekcji

Ortokorekcja (OrtoK) jest najskuteczniejsza przy wadzie wzroku do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Większe wady koryguje się tylko częściowo i wtedy trzeba nosić okulary, ale słabsze o 4 dioptrie. Ortosoczewki u dzieci, po 10 roku życia, nie tylko korygują wadę, ale sprawiają, że się nie powiększa lub pogłębia się wolniej.Skuteczność metody zależy od systematycznego zakładania soczewek i od podatności naszej rogówki. Zmiany kształtu rogówki są odwracalne. Gdy nie zakładamy soczewek na noc, po kilkunastu dniach wraca do poprzedniego stanu.

Ortokorekcja krok po kroku

 • Okulista określa moc soczewek i konfrontuje ją z tzw. komputerowym badaniem wzroku. Bada stan przedniej części oka i jego dna.
 • Następnie keratotopograf, czyli komputer ze specjalnym oprogramowaniem, sporządza kolorową mapę rogówki, wskazującą, gdzie jest ona bardziej wypukła, a gdzie wklęsła. Na tej podstawie dopasowuje kształt ortosoczewek do kształtu rogówki w jednym i w drugim oku.
 • Specjalista przymierza nam próbne soczewki ortokeratologiczne i sprawdza ich ułożenie na rogówce. Nosimy je dwie godziny, po czym optometrysta ocenia, czy nasze oczy tolerują je i czy zmiany kształtu rogówki są dostateczne.
 • Teraz zamawiane są dla nas właściwe soczewki ortokeratologiczne. Zostają sprowadzone z USA, ponieważ w Europie się ich nie produkuje.
 • Przy ich odbiorze przechodzimy wstępny kurs ortoleczenia. Na badanie kontrolne zgłaszamy się po dwóch, trzech dniach.
 • Przez trzy miesiące zakładamy soczewki co noc, przez kolejne trzy, po kontroli, na co drugą noc. Gdy ortoleczenie da oczekiwane rezultaty, możemy zakładać soczewki co trzecią noc. Komplet ortosoczewek i środki do pielęgnacji kosztują 2 tys. zł. Soczewki te służyć mogą przez dwa lata.
Ważne

 • Ortokorekcję poleca się przede wszystkim: sportowcom, osobom pracującym w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach, dzieciom i młodzieży, u których hamuje postęp wady wzroku.
 • Do ortokorekcji nie będziemy zakwalifikowani, jeśli mamy: rogówkę zbyt płaską lub zbyt wypukłą, chorobę zwaną stożkiem rogówki.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Julyy
  |

  Czy można nosić soczewki miękkie zerowe np. na haloween i ortokorekcyjne?

  f9
  |

  Cudnie jest żyć bez okularów i np. w przeciwieństwie do noszenia dziennych soczewek kontaktowych, móc sobie zrobić popołudniową spontaniczną drzemkę, nie myśląc o zdejmowaniu szkieł na chwilę snu. Ale poranki, gdy nie można zdjąć soczewek orto, nawet specjalną pompką, bo jest tak sucho w oku, że wlewa się tony drogich nawilżających kropli, oraz wieczory, gdy pilnuje się co do godziny czasu zakładania soczewek, byle te 7,5-8 godzin były nocą na oczach, plus duża niestabilność korekcji dzień po dniu (nie polecam kierowcom!), są ogromnymi minusami tej metody. Dodam, że noszę ortosoczewki od roku, nadal nigdy rano nie wiem czy będzie ów dobry czy zły dzień w temacie ostrości widzenia. Niektórzy piszą, że po latach noszenia, oczy zaczynają boleć - na szczęście u mnie to nie ma miejsca, bo by już na pewno trzeba było się radykalnie pożegnać z soczewkami, przedstawianymi jako idealne lub przynajmniej "dajmy sobie jeszcze trochę czasu i bądźmy cierpliwi", no ale niestety,,,

  ortokorekcja
  |

  Niestety ale u mojej córki ortokorekcja nie pomogła przy wadzie 5/5 .Córka ma 12 lat pan doktor dwa razy zmieniał soczewki ortokorekcyjne ale nic to nie pomogło ponieważ dziecko ma wadę stożka rogówki.

  teas
  |

  test

  asia11
  |

  To najlepszy wybór , jaki mozna podjac u nastolatka, u ktorego wada postepuje szybko, a cwiczenia na w-fie bez okularów stają sie problemem. Córka 11letnia ma zakladane ortosoczewki przy wadzie 5,5, niestety co kazda noc, ze względu na wysoką wadę, ale jest szczęsliwa, ze w ciągu dnia funkconuje, jak kade inne dziecko, bez zbędnych okularów. Przez półtora roku, nie było zadnej infekcji zwiazanej z zakladaniem soczewek, a wada wzroku , jak wczesniej , gdy nosiła okulary, pogłebiała sie o 1,5 dioptrii na rok, to od 18miesięcy stanęła w miejscu, a córka weszła w najgorszy okres dojrzewania. Załuje, ze znalazłam tą metode tak pozno, ale dziekuję dr jaworskiemu w Katowicach za opiekę i mozliwosc zastosowania ortokorekcji, przy wadzie ponad 5dioptrii.

  Michasia
  |

  O to nice ;-) ja też właśnie się wybieram do Nowego Wzroku w Gadańsku na ortokorekcję. Ciekawa jestem jakie będą efekty, słyszałam że u nich jest z tym na bardzo dobrym poziomie.

  Monika
  |

  niestety to droga metoda :( i nie wiadomo na ile ta terapia jest odwracalna? na razie wole klasyczne soczewki dla astygmatyków. Na rynku pojawiają się nowoczesne produkty, delikatne dla wrażliwych oczu :) Od tygodnia testuję nowe soczewki Bausch+Lomb Pure Vision 2 for Astigmatism i są na prawdę dobre :)

  Zosia
  |

  Ale fajnie ze i do nas docieraja takie nowinki:) juz niedlugo bede mogla okulary potraktowac jako wspomnienie:) niedlugo mam wyznaczone spotkanie podobnie jak Kasia w Nowym Wzroku:) wybieram sie tam z polecenia wiec mam nadzieje ze bede zadowlona:) wiele pozytywnych opini o nich slyszalam:) pozdrawiam

  mmm
  |

  mmm

  Kasia
  |

  Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł - obiecałam sobie w tym roku pożegnać się z okularami i czekam tylko kiedy będę mogła potraktować oczęta laserem :) Na razie mikron w brzuchu mi nie pozwala - ortosoczewki to idealne rozwiązanie. Umówiłam się już nawet na konsultację w centrum Nowy Wzrok - mam nadzieję, że szybko mi dostarczą moje pożegnanie z okularami :)