Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku, jaskry, zaćmy, chorób siatkówki?

2014-02-27 12:17 Anna Guttman

Dziś trudno sobie wyobrazić chirurgię oka bez lasera. Jest sterylny i precyzyjny. W ułamku sekundy likwiduje komórki, na które został nacelowany – niszczona tkanka po prostu wyparowuje. Żadnej krwi, żadnych uszkodzeń tkanek sąsiednich. Można nim korygować wady wzroku, leczyć zaćmę, jaskrę i choroby siatkówki. A do przeprowadzenia zabiegu zazwyczaj wystarcza znieczulenie oka kroplami.

Laserowe leczenie jaskry

Do utraty wzroku prowadzi również jaskra. Wprawdzie nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można doprowadzić do tego, by zmiany uległy zahamowaniu lub postępowały dużo wolniej. Chodzi o to, by obniżyć ciśnienie śródgałkowe. W pierwszej kolejności zwykle stosuje się krople do oczu, które zmniejszają produkcję cieczy wodnistej lub zwiększają jej odpływ. Jeśli jednak choroba przebiega gwałtownie albo krople nie skutkują, z pomocą przychodzi laser. W jaskrze z kątem otwartym przeprowadza się trabekuloplastykę laserową – poszerza się otwory odpływu płynu, co powoduje obniżenie ciśnienia w oku. W leczeniu jaskry z kątem zamkniętym stosuje się irydomię laserową. Polega ona na wykonaniu otworków w tęczówce oka, by nawet przy rozszerzonej źrenicy, gdy droga odpływu cieczy jest zamknięta, ciecz wodnista mogła odpłynąć przez te dodatkowe otwory.

Laserowe leczenie zmian na siatkówce oka

Gdyby nie laser, nie dałoby się też powstrzymać utraty wzroku spowodowanej zmianami w siatkówce oka. Najczęściej są to zmiany na tle cukrzycy. Początkowo choroba powoduje uszkodzenie drobnych naczyń siatkówki, czego skutkiem jest powstanie obszarów niedokrwienia. Następstwem tego są proliferacje naczyń, którym towarzyszą nawracające krwawienia i odwarstwienie siatkówki. Pojawienie się zmian wskazujących na rozpoczynające się niedotlenienie siatkówki, co w przyszłości grozi powstaniem nowych nieprawidłowych naczyń i wylewów do ciała szklistego, jest wskazaniem do laseroterapii. W przypadku niewielkich zmian wykonuje się fotokoagulację ogniskową, której celem jest bezpośrednie zniszczenie uszkodzonych fragmentów układu naczyniowego dna oka. Przy zmianach bardziej zaawansowanych stosowana jest fotokoagulacja rozsiana.

Jakie są objawy jaskry?

To ci się przyda

Rodzaje laserów wykorzystywanych w okulistyce

Zależnie od typu zabiegu i części oka, która ma zostać mu poddana, stosuje się lasery o różnej długości fal. Do operacji siatkówki z powodu powikłań cukrzycy i chorób naczyniowych służy laser argonowy, przedniego odcinka oka – laser jagowy, rogówki – excimerowy i femtosekundowy. Najwięcej zabiegów wykonywanych jest za pomocą lasera excimerowego. Stosuje się go do zabiegów korygujących krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Laserowe usuwanie zaćmy

Zaćma stopniowo, ale nieuchronnie prowadzi do utraty widzenia. Jedyną skuteczną terapią jest operacyjna zamiana naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną. Metodą powszechnie dziś stosowaną jest fakoemulsyfikacja. Przez nacięcie w rogówce (2–3 mm) wprowadza się sondę i za pomocą ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewkę, delikatnie wysysa ją z oka, a na jej miejscu umieszcza się sztuczną, zwijalną soczewkę, która natychmiast po wprowadzeniu przyjmuje właściwy kształt. Najnowszą, bardzo precyzyjną techniką, która dopiero się upowszechnia, jest femtofakoemulsyfikacja. Podczas zabiegu skalpel i rękę chirurga zastępuje laser, który wykonuje w rogówce porty do wprowadzenia narzędzi, z doskonałą dokładnością oddziela zmętniałą soczewkę od innych tkanek oka, a następnie ją rozbija. Potem chirurg przez porty wprowadza narzędzia, usuwa rozdrobnioną soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po zabiegu z wykorzystaniem lasera nie trzeba zakładać szwów, bo rana sama zamyka się szczelnie pod wpływem ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Tamarka
|

Polecam, bo lekarz bardzo dobry ponieważ posiada szeroka wiedzę z okulistyki. Rekonwalescencja jest zależna od każdego przypadku indywidualna.

mogdal
|

To prawda ja tez przechodziłam kilka konsultacji, i w dwóch przypadkach powiedziano mi ze jednak nie kwalifikuje si edo badania, odczekałam jeszcze dwa lata i pomeczyłam sie w okularach i bedac u chłopaka w Białymstoku, podeszałąm do kliniki na św. Rocha i tam powiedziano mi ze jest szansa, i ta małą szansa przewazyła decyzje o operacji. To było dwa lata temu i mam jzu za soaba operacje i problemy ze wzrokiem.

Moija
|

Ja planuje udać sie na korekte do Białegostoku, bo słyszałam bardzo dobre opinie o klinice dr. Michnowskiego, pytanie, jak jest z rekonwalescencja po zabiegu? ile trwa, czy ktos wie?

Klaudia
|

Leczenie jaskry to naprawdę ciężka sprawa, to precyzyjne zakraplanie oczu interakcje z innymi lekami, zwłaszcza, że większość osób dotkniętych tą chorobą to osoby starsze, czasami warto popytać o możliwość zabiegu zrobionego prywatnie, jest on zdecydowanie droższą metodą i nie każdy się kwalifikuje, ale znacznie ułatwia życie i ratuje wzrok.

Sabrina
|

Jedno jest pewne - korekcja wzroku laserem jest jedyną skuteczną metodą, mam znajomą która pozbyła się spooorej krótkowzroczności. Niestety - nie dla każdego:( Przed pierwszą wizytą u okulisty nie ma się pewności, czy na 100% można poddać się korekcie. Ja bardzo bym chciała ale nie mogę, bo moja wada pogłębia się z roku na rok.

Marika31
|

Widzę idealnie, kilka minut dyskomfortu, ale da się znieść, gorsza jest wizyta u dentysty a efekt na całe życie !

adam
|

Moja mama miała tą operację wstawienia plastikowej soczewki po zaćmie....Wszystko a fajnie ale czuje się obce ciało w oku.

Poza tym co z tego że brak zaćmy jak ostrość widzenia gorsza niż przed zabiegiem i nic nie da się zrobić.

Eunice
|

W sumie to niedawno sama byłam z siostrą na takiej operacji laserowej korekcji wzroku i przyznaję, że rzeczywiście takie zabiegi robią duże wrażenie - zwłaszcza jeśli chodzi o efekty. W sopockim blikpolu mają podobno nawet jakiś wypasiony sprzęt, z którego korzysta też amerykańska Nasa przy operacjach dla swoich ludzi, więc postęp w tej dziedzinie w porównaniu do tego co było możliwe parę lat temu jest ogromny.