To często ostatni dzwonek, by uniknąć utraty wzroku. Sprawdź to, gdy jesteś 50+

2024-01-11 18:41

Właściwie każdy, nawet osoby, które chwalą się sokolim wzrokiem, powinien raz na jakiś czas pokazać się okuliście, bo oczy mogą mu powiedzieć sporo o naszym stanie zdrowia. Jeśli masz za sobą 50. urodziny regularne wizyty są już konieczne. Czasem to ostatni dzwonek, by rozpoznać i prawidłowo leczyć najpoważniejsze choroby.

To często ostatni dzwonek, by uniknąć utraty wzroku. Sprawdź to, gdy jesteś 50+
Autor: GettyImages

Przejmujesz się zmarszczkami wokół oczu, a o wzroku pamiętasz? Na skórze zmiany łatwo dostrzec, ale trzeba umieć też patrzeć głębiej i szerzej. Skoro oczy służą ci już pół wieku, czas poświęcić im trochę uwagi. U wielu osób właśnie w tym okresie ujawniają się różne problemy ze wzrokiem.

Gadaj Zdrów: Monika zaczęła tracić wzrok jako dziecko: “Od państwa dostaję 100 zł na laskę”

Tak starzeją się twoje oczy

Chociaż często tego nie zauważamy, wzrok regularnie słabnie już od ok. 40. roku życia. Twardnieje soczewka, co osłabia akomodację oka, czyli zdolność ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości.

Soczewka traci także elastyczność, a to skutkuje także gorszym widzeniem tego, co znajduje się blisko. Niejednokrotnie konieczne staje się więc noszenie okularów - do dali i do bliży.

Niestety, to jeszcze nie wszystko, co trzeba sprawdzić u okulisty.

Oczy 50+ - trzy poważne zagrożenia

W Polsce świadomość profilaktyki okulistycznej jest wyjątkowo niska. Bądź chlubnym wyjątkiem. Nie ślepnij na własne życzenie.

Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej - często właśnie teraz ujawniają się te problemy. Ponieważ wszystkie grożą całkowitą utratą wzroku, najwyższy czas odwiedzić okulistę, by upewnić się, że to nie twój problem lub rozpocząć właściwe leczenie.

Inne choroby, które może ujawnić badanie wzroku

Bardzo prawdopodobne, że okulista zaleci wykonanie badania dna oka. warto wiedzieć, że oprócz chorób wzroku pomaga ono wykryć niektóre choroby naczyniowe, np. cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze. Zdarza się, że podczas takiego badania lekarz stwierdza występowanie zmian nowotworowych w obrębie gałki ocznej, a nawet guza mózgu.

Oczywiście zdecydowana większość pacjentów wychodzi od okulisty po prostu z receptą na okulary, ale tego też nie warto odkładać. Odpowiednio korygowany wzrok dłużej ci posłuży, a przed tobą pewnie drugie pół wieku.