To mało znany objaw śmiertelnego raka. Pojawia się tuż po przebudzeniu.

2023-05-02 10:42

Rak płuca może powodować różnorodne objawy. Większość znaków ostrzegawczych da się łatwo rozpoznać. Ale jeden symptom jest na tyle subtelny, że można go przeoczyć. Pojawia się rano.

To mało znany objaw śmiertelnego raka. Pojawia się tuż po przebudzeniu.
Autor: Getty Images To mało znany objaw śmiertelnego raka. Pojawia się tuż po przebudzeniu.

Rak płuca to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. W Polsce każdego roku odnotowuje się około 22 tys. nowych przypadków tej choroby, a z jej powodu umiera ponad 23 tys. pacjentów rocznie.

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, szacowana liczba zachorowań w 2020 roku wynosi 22 541 przypadków, w tym 8 986 wśród kobiet i 13 555 wśród mężczyzn. Stanowi on tym samym najczęstszą przyczynę śmierci z powodu nowotworu złośliwego w Polsce. 

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Rzadki objaw raka płuc pojawia się rano

Częstymi i łatwo rozpoznawalnymi objawami raka płuca są krew w wydzielinie z jamy ustnej i uporczywy, przewlekły kaszel. Okazuje się, że ten typ nowotworu złośliwego może dawać o sobie znać także w bardziej subtelny sposób. Mowa o porannej gorączce i nocnych potach. Symptomy te pojawiają się rzadko. 

Na ten moment rokowania w przypadku raka płuca nie są optymistyczne. Pięcioletnie przeżycie w Polsce z tym typem nowotworu złośliwego uzyskuje zaledwie 15 proc. pacjentów. Aż 80 proc. nowotworów złośliwych płuca w Polsce jest wykrywanych na tyle późno, że nie nadaje się do operacyjnego leczenia. Wczesne wykrycie raka płuca umożliwia jednak zatrzymanie procesu chorobowego, zanim rak rozprzestrzeni się na inne obszary ciała.

Skąd ta gorączka?

Gdy organizm walczy z guzem, może zacząć się nagrzewać, powodując obfite pocenie się w czasie snu. Poty mogą być również spowodowane gorączką, która występuje częściej w późniejszych stadiach choroby. Gorączka jest zwykle wywoływana przez infekcję, która jest częstym objawem raka płuc.

Zarówno gorączka, jak i nocne poty mogą być również efektem działania radioterapii lub chemioterapii albo wynikiem zmian hormonalnych, wywołanych przez guz lub leczenie.

Cancer Research UK ostrzega, że w związku z powyższym, nadmierne pocenie się może być zarówno objawem raka, jak i skutkiem spowodowanym leczeniem raka. Warto tego typu objaw, który nie ma ustalonej przyczyny skonsultować z lekarzem. 

Oczywiście, nocne poty nie zawsze będą oznaczały raka, jednak podjęcie szybkiej interwencji i poddanie się badaniom daje szansę na rozpoznanie lub wykluczenie choroby. 

Inne objawy złośliwego nowotworu płuc

Eksperci z Cancer Research UK ostrzegają, że istnieje jeszcze dziewięć innych typowych objawów złośliwego nowotworu płuc. Są to:

  • kaszel przez większość czasu
  • odczuwanie bólu podczas kasłania
  • brak tchu przy wykonywaniu czynności, które wcześniej pacjent wykonywał bez problemu
  • odkrztuszanie flegmy (plwociny) z krwią
  • ból w klatce piersiowej 
  • nawracające infekcje układu oddechowego
  • utrata apetytu
  • ciągłe uczucie zmęczenia
  • utrata masy ciała

W przypadku wystąpienia nocnych potów, pacjentom zaleca się przede wszystkim odpowiednie nawodnienie, używanie wilgotnego ręcznika i utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniu.