Tak wygląda stolec acholiczny. Może być objawem groźnego nowotworu

2023-02-10 14:04

Stolec acholiczny to jeden z możliwych objawów raka trzustki - nowotworu, który z roku na rok zabija coraz więcej osób. Objaw ten może pojawiać się już na wczesnym etapie choroby, co pozwala na szybsze wykrycie tego nowotworu. Ale ważne jest, by umieć go rozpoznać. Jak wygląda stolec przy raku trzustki? Jaki kolor kupy powinien niepokoić?

Tak wygląda stolec acholiczny. Może być objawem groźnego nowotworu
Autor: Getty Images Tak wygląda stolec acholiczny. Może być objawem groźnego nowotworu

Prawidłowy stolec jest miękki i ma brązowy kolor. Jakiekolwiek zmiany w jego wyglądzie, przede wszystkim zmiana zabarwienia, powinny zwrócić twoją uwagę, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez jakiś czas - mogą bowiem świadczyć o tym, że w organizmie toczy się proces chorobowy. 

Co oznacza stolec acholiczny?

Acholia to określenie na całkowitą lub częściową blokadę odpływu żółci przez drogi żółciowe do jelita cienkiego. Obecność żółci w kale nadaje mu brązowe lub brunatne zabarwienie - gdy jej brakuje, stolec jest odbarwiony.

Stolec acholiczny może być biały, bladożółty, żółtawy, jasnozielony czy bladobrązowy, a nawet pomarańczowy. Ponieważ w jego składzie jest dużo nieprzyswojonych przez organizm kwasów tłuszczowych, ma on gliniastą konsystencję - może przyklejać się do muszli klozetowej. Na jego powierzchni można też zaobserwować niekiedy tłusty film lub nawet pianę. Ma też bardzo nieprzyjemny zapach.

Pierwsze objawy raka trzustki

Na jakie choroby może wskazywać odbarwiony stolec?

Jasny, odbarwiony stolec może pojawić się na skutek diety, zwłaszcza bogatej w warzywa i owoce. Jednak jeśli pojawia się regularnie, trzeba to zbadać. Jedną z najczęstszych przyczyn odbarwienia stolca są choroby trzustki.

Trzustka jest głównym narządem produkującym enzymy rozkładające tłuszcze, a jej funkcje mogą zaburzać różne choroby, np. przewlekłe zapalenie trzustki.

Odbarwiony stolec może pojawić się w przypadku raka trzustki - jest on wtedy bardzo jasny, wręcz biały. W początkowej fazie choroby guz w głowie trzustki może uciskać  na przewód żółciowy, zaburzając uwalnianie żółci do jelit, co powoduje zmiany w barwie stolca, ale również żółtaczkę, swędzenie skóry i zmiany w moczu, który w takim przypadku ciemnieje.

Jasne stolce mogą również świadczyć o:

  • kamicy w drogach żółciowych
  • kamicy przewodowej
  • stanie zapalnym dróg żółciowych
  • kamicy nerkowej
  • chorobach wątroby
  • cholestazie.

Gdy jasny stolec pojawia się regularnie bez względu na rodzaj diety, konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Po wywiadzie powinien od zlecić badania laboratoryjne określające parametry wątrobowe i enzymy tłuszczowe, a także analizę moczu. Badaniem, które warto w takiej sytuacji wykonać, jest również USG jamy brzusznej.