Rzadki objaw zatrucia grzybami. Może pojawić się dopiero po kilkunastu dniach

2022-09-09 8:57

Sezon na grzybobranie już trwa. Najważniejsze, by nasze zbiory były jadalne, a ich zjedzenie, nie skończyło się zatruciem. Objawy zatrucia grzybami wcale nie muszą być oczywiste. Jeden z nich może pojawić się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach.

Rzadki objaw zatrucia grzybami. Może pojawić się dopiero po kilkunastu dniach
Autor: Getty Images

Grzyby składają się głównie z wody i mają niewiele kalorii. Średnio w 100 g świeżych owocnikach grzybów kapeluszowych znajduje się od 50 do 70 kcal. Zawierają mikroelementy takie jak potas, fosfor i magnez.

Występuje wiele gatunków grzybów. Większość tych najbardziej niebezpiecznych i trujących posiada pod spodem kapelusza blaszki. Ale nie wszystkie trujące grzyby mają ten charakterystyczny znak. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny, że grzyb, który zebrałeś, jest jadalny, nie ryzykuj.

Objawy zatrucia grzybami

Trucizny zawarte w grzybach często są rozpuszczalne w wodzie. Gotując np. muchomora sromotnikowego, nie sprawimy więc, że jego właściwości trujące się zmniejszą. Jego zjedzenie powoduje szybkie oraz nieodwracalne uszkodzenie wątroby i może zakończyć się śmiercią.

Sygnały wskazujące na zatrucie tym grzybem mogą pojawić się od ośmiu do 24 h po zjedzeniu. Jednak eksperci podkreślają, że im dłużej jego objawy pozostają w utajeniu, tym zatrucie jest cięższe. Wtedy ryzyko niewydolności narządowej, z wątrobą i nerkami na czele, jest bardziej prawdopodobne.

Zatrucia grzybami należą do zatruć pokarmowych. Ich objawy obejmują przede wszystkim nudności, wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Jednak zatrucie grzybami nie musi atakować tylko układu pokarmowego.

Inne, bardziej nietypowe objawy wskazujące na zatrucie grzybami to bóle głowy, spadek ciśnienia, zaburzenia widzenia, obfite pocenie się, uczucie gorąca czy halucynacje. Jeśli oznaki zatrucia wystąpią wcześniej, czyli po mniej niż 6 godzinach od konsumpcji, zwykle są związane z dobrymi rokowaniem.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

Ten objaw nie pojawia się od razu

Jeden objaw związany z zatruciem grzybami pojawia się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od zjedzenia grzyba. Mowa o niewydolności nerek, która może być skutkiem zjedzenia wspomnianego już muchomora sromotnikowego, ale nie tylko. Występujący w polskich lasach zasłonak rudy także może powodować ten objaw.

Ten sygnał wskazujące na zatrucie grzybami może pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Niewydolność nerek spowodowana zjedzeniem trujących grzybów początkowo może nie dawać o sobie znać. Kiedy dojdzie do poważnych uszkodzeń nerek, ich funkcje mogą nigdy nie wrócić do normy, a pacjent do końca życia będzie potrzebować dializoterapii.