Oto możliwe objawy "cichego zabójcy". Każda kobieta powinna je znać

2023-03-08 9:58

Tę diagnozę codziennie słyszy trzynaście Polek. Dla wielu z nich to jak wyrok śmierci, rak jajnika nie bez powodu nazywany bywa bowiem cichym zabójcą. Ponad 70 proc. przypadków wykrywanych jest wtedy, gdy na ratunek nie ma już szans. Nie ma też badań, które pozwoliłyby go wykryć na bardzo wczesnym etapie. Dlatego tak ważne, by wiedzieć, w jaki sposób może się objawiać.

Oto możliwe objawy cichego zabójcy. Każda kobieta powinna je znać
Autor: Getty Images Oto możliwe objawy "cichego zabójcy". Każda kobieta powinna je znać

Rak jajnika jest bardzo podstępnym nowotworem - może rozwinąć się zaledwie w ciągu kilku miesięcy, a więc między jedną a drugą wizytą u ginekologa. Kobieta, która wcześniej była zdrowa, na kolejną wizytę u lekarza może zgłosić się już z objawami wskazującymi na zaawansowany nowotwór.

Tymczasem wczesne wykrycie raka jajnika jest kluczowe dla przeżycia. Jak pokazują polskie statystyki, ze wszystkich kobiet, u których jest on wykrywany, walkę o zdrowie i życie w ciągu następnych pięciu lat przegrywa siedem-osiem na dziesięć pacjentek. 

Chociaż rak jajnika bywa nazywany "cichym zabójcą", to wcale nie jest taki cichy - daje objawy, jednak zazwyczaj nie są one na tyle charakterystyczne, by mogły budzić większy niepokój. Dlatego większość kobiet nie zwraca na nie uwagi. Każda z nas powinna je jednak dobrze znać.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Nietypowe objawy raka jajnika

Im wcześniej rak jajnika zostanie wykryty, tym skuteczniej można go leczyć. Typowym objawem tego nowotworu jest przedłużający się ból brzucha - pojawia się on jednak zwykle dość późno. Mogą na niego wskazywać również takie objawy, jak:

  • wzdęcia. U niektórych kobiet z tym nowotworem brzuch jest mocno wzdęty, pojawia się również wodobrzusze - obecność płynu w jamie brzusznej wywołana jest blokadą części układu limfatycznego przez rozrastający się guz, ma też związek z podrażnieniem jamy otrzewnej przez komórki nowotworowe.  
  • szybkie uczucie pełności po posiłku. Pojawia się wówczas, gdy guz lub płyn uciska inne narządy w jamie brzusznej, mogą mu towarzyszyć mdłości lub uczucie dyskomfortu.
  • ból pleców - guz jajnika może doprowadzać do silnego bólu pleców, ale także bioder i miednicy. Taki ból może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, ale jeśli pojawi się nagle i jest uporczywy, trzeba to skonsultować z lekarzem. 
  • potrzeba częstego oddawania moczu. Dochodzi do niej, gdy guz naciska na pęcherz moczowy, zmniejszając jego objętość.
  • dyspareunia, czyli ból odczuwany podczas stosunku.

Te objawy również mogą wskazywać na nowotwór

Jak podaje American Cancer Society, objawem charakterystycznym dla obecności guza nowotworowego w jajniku sa również krwawienia między miesiączkami - dochodzi do  nich, gdy guz zakłóca cykl menstruacyjny i pracę układu hormonalnego, wytwarzając estrogen, żeński hormon płciowy.

Może on wywoływać krwawienie z pochwy nawet po menopauzie, dlatego każde takie nietypowe krwawienie należy zbadać.

Czujność powinno wzbudzić także inne zmiany w miesiączce - np. bardziej obfite niż wcześniej krwawienia czy nieregularne miesiączkowanie - a także skrajne zmęczenie, nawracające problemy żołądkowe, zaparcia i obrzęk brzucha, któremu towarzyszy utrata masy ciała.