Dyspareunia może świadczyć o raku jajnika. Po tym ją rozpoznasz

2022-11-28 11:20

Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotworów kobiecych. Jego objawy przez długi czas mogą być na tyle łagodne, że nie są powodem do niepokoju czy wizyty lekarskiej - dlatego często wykrywany jest przypadkowo w zaawansowanym stadium, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. Jednym z objawów raka jajnika może być dyspareunia, czyli ból związany z aktywnością seksualną.

Dyspareunia może świadczyć o raku jajnika. Po tym ją rozpoznasz
Autor: Getty Images Dyspareunia może świadczyć o raku jajnika. Po tym ją rozpoznasz

Liczba przypadków raka jajnika rośnie na całym świecie. Z jego powodu co roku umiera w Polsce ponad 2,5 tys. kobiet. Nowotwór ten wykrywany jest zbyt późno - to problem całego świata, jednak w naszym kraju śmiertelność z powodu raka jajnika jest o 15 proc. wyższa, niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Obecnie nie istnieją proste metody diagnostyczne ani badania, dzięki którym  możliwe byłoby wykrycie tego nowotworu w początkowym stadium, czyli wtedy, kiedy można go jeszcze skutecznie leczyć. Dlatego każda kobieta powinna zwracać uwagę na sygnały, jakie daje ciało, w tym wszelkie nieprawidłowości związane z życiem seksualnym, takie jak dyspareunia.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Ból w trakcie stosunku to jeden z wczesnych objawów raka jajnika

Dyspareunia to ból lub dyskomfort w trakcie stosunku, odczuwany w okolicy genitaliów lub w miednicy. Ból może pojawiać się przy próbie penetracji albo dopiero wówczas, gdy dochodzi do głębokiej penetracji i może trwać przez cały stosunek. Zaburzenie to w przypadku kobiet jest stosunkowo częste - może dotyczyć nawet 20 proc. pań aktywnych seksualnie.

Ma różne przyczyny: należą do nich m.in. endometrioza, infekcje i stany zapalne w obrębie narządów płciowych, suchość pochwy czy zaburzenia hormonalne związane np. z menopauzą, a także urazy psychologiczne - takie jak doświadczenie przemocy seksualnej,  nadmierny stres czy brak akceptacji swojego ciała.

Jedną z przyczyn dyspareunii mogą być również nowotwory w obrębie narządów płciowych lub miednicy. W przypadku raka jajnika to jeden z jego możliwych wczesnych objawów, związany ze wzrostem guza. Często jest lekceważony, gdyż wiele kobiet wstydzi się rozmawiać o dyspareunii nawet z lekarzem.

Najczęstsze objawy raka jajnika

Ponieważ wczesne wykrycie raka jajnika jest kluczowe dla skutecznego leczenia tego nowotworu, jego objawy powinna znać każda kobieta.

Do najczęstszych objawów raka jajnika należą:

  • ból w podbrzuszu
  • nietypowe krwawienia z pochwy
  • problemy z oddawaniem moczu
  • uczucie zmęczenia
  • wzdęcia
  • ból w dolnej części pleców
  • szybkie uczucie pełności w trakcie posiłku
  • nudności i wymioty
  • zaparcia lub biegunki
  • częste odbijanie.