3 objawy, które świadczą o braku ważnego składnika. Łatwo zobaczysz je w lustrze

2023-03-21 11:03

Nasz organizm potrzebuje wielu składników, by sprawnie funkcjonować, a jednym z bardzo istotnych są kwasy omega-3. Wspierają one zdrowie serca, wspomagają pracę mózgu, wzrok, są też bardzo ważne dla kondycji skóry, włosów i paznokci. Objawy ich niedoboru mogą być różne - trzy z nich z łatwością można jednak dostrzec, uważnie się sobie przyglądając.

3 objawy, które świadczą o braku ważnego składnika. Łatwo zobaczysz je w lustrze
Autor: Getty Images 3 objawy, które świadczą o braku ważnego składnika. Łatwo zobaczysz je w lustrze

Kwasy omega-3 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do omega-3 zaliczane są kwasy DHA, ALA i EPA. W naturalnej postaci występują przede wszystkim w orzechach, nasionach, olejach roślinnych, a także w rybach i w owocach morza.

W formie 24: źródła kwasów omega-3

Jak omega-3 wpływają na organizm?

W naszym organizmie kwasy omega-3 pełnią wiele ważnych zadań:

  • wspierają pracę mózgu i układu nerwowego, wpływają na pamięć, rozumienie, procesy myślowe, prawdopodobnie zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera
  • korzystnie wpływają na wzrok - są jednym ze składników siatkówki oka
  • mogą zmniejszać ryzyko raka piersi, okrężnicy i prostaty
  • chronią serce, gdyż rozrzedzają krew, zapobiegają zakrzepom, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL
  • wspierają odporność
  • wzmacniają kości i stawy
  • korzystnie wpływają na stan skóry (również z AZS czy łuszczycą), włosów i paznokci.  

Niedobór kwasów omega-3 odbija się na urodzie

Deficyt omega-3 zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu, a także problemów ze wzrokiem czy stawami. Ich niedobór można podejrzewać, gdy - jak wyjaśnia dietetyczka Shona Wilkinson z Nutrigums - pojawią się problemy ze skórą.

- Kwasy omega-3 pomagają skórze przyswajać składniki odżywcze i pozbywać się szkodliwych produktów przemiany materii. Gdy ich brakuje, skóra zaczyna się przesuszać - tłumaczy. - To samo dotyczy włosów, gdyż receptory dla omega-3 obecne są także w mieszkach włosowych. Przy deficycie tego składnika stają się one przesuszone i łamliwe, zaczynają wypadać, a skóra głowy może swędzieć i łuszczyć się. - dodaje. 

Zdaniem dietetyczki oznaki niedoboru omega-3 obejmują też paznokcie, które mogą zacząć kruszyć się i łamać.

Jak szybko uzupełnić niedobór omega-3?

Kwasy omega-3 obecne są w niektórych produktach spożywczych, a najlepszym sposobem by je szybko dostarczyć, jest jedzenie tych produktów.

Najwięcej omega-3 znajduje się w tłustych rybach takich jak łosoś, makrela (wędzona i świeża), sardynki w oleju, śledzie i pstrągi,  a także w orzechach włoskich, nasionach chia, siemieniu lnianym i olejach - rzepakowym, sojowym lnianym.

Sposobem na ich uzupełnienie są również suplementy takie jak tran. Ewentualną suplementację omega-3 zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem.