Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

2014-07-02 11:31 Ewa Ostrowicka

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy i jest typowym przykładem nowotworu złośliwego.

Rak jelita grubego rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Posłuchaj o raku jelita grubego. Poznaj objawy, sposób leczenia i rokowania. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Rak jelita grubego: czynniki ryzyka

  • wiek – ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta z wiekiem. Większość przypadków występuje u osób po 50 roku życia lub starszych,
  • dieta -  dieta bogata w czerwone mięso, niskie spożycie owoców i warzyw, mała zawartość błonnika w diecie mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na raka jelita grubego,
  • waga – szczuplejsi ludzie są mniej narażeni na rozwój raka jelita grubego niż osoby otyłe,
  • aktywność fizyczna – brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego,
  • alkohol i palenie papierosów - duże spożycie alkoholu i palenie papierosów może zwiększyć  szanse zachorowania na raka jelita grubego,
  • historia rodziny i odziedziczone warunki -  jeśli w rodzinie jest lub był bliski krewny z rakiem jelita grubego, lub polipowatością to jest to czynnik wysokiego ryzyka rozwoju choroby.

Objawy raka jelita grubego

We wczesnej fazie rak jelita grubego przebiega bezobjawowo. Niepokojące objawy raka pojawiają się bardziej zaawansowanej fazie choroby i są to zaburzenia perystaltyczne: zaparcia, biegunki, krwawienia z odbytu, długie cienkie stolce, ciemne plamy krwi w stolcach, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty, nudności, trudności w przełykaniu, częste bolesne oddawanie gazów, pieczenie w okolicy serca, utrata apetytu i masy ciała. Rak jelita grubego prawie zawsze rozwija się z polipów (nieprawidłowe narośla w jelicie) okrężnicy lub odbytnicy. Zmiany te, są zmianami przedrakowymi i rozrastają się bardzo powoli, potrzebują od 10 do 20 lat aby zrakowieć. Regularne badania przesiewowe pozwalają na zidentyfikowanie i usunięcie polipów zanim staną się nowotworami. Badania przesiewowe pozwalają również znaleźć raka jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego

W Polsce badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego jest kolonoskopia. Ogromną zaletą  tego badania jest to, że wystarczy ją zrobić raz na 10 lat (trwają dyskusje, że może nawet rzadziej), po czym o grożącym niebezpieczeństwie można na owe 10 lat zapomnieć. Kolonoskopia pozwala bowiem od razu usunąć istniejące polipy i poddać badaniu histopatologicznemu. Zabieg ich usuwania jest zupełnie bezbolesny.

Rak jelita grubego - wszystko co trzeba wiedzieć

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grzesiek
|

Nikt nie pisze jak ważne jest przebadanie się na zespół Gilberta przed zastosowaniem chemioterapii. Moja ciotka miała ta chorobę i miała masakryczne objawy uboczne.

tralalalala
|

jestes ze sluzby zdrowia? Super. Zapraszam na oddzial onkologiczny szpitala w Rybniku. Zadam proste pytanie - czy takie denne głupie osoby, jak ty chwalace sie ze są ze służby zdrowia (no chyba, że salowa to przepraszam) są mi w stanie odpowiedziec dlaczego na oddziale podstawowym zywieniem jest: smazony (ba! spalony) kurczak, kotelt a la schabowy, sztuczne galantyny, ryż ze slodkim jablkiem, slodkie serki, herbata tak slodka, ze ja milosniczka cukru nie daje rady przelknąć łyka, a owowca nie uraczysz. Jak powszechnie wiadomo guzy odżywiają się w środowisku o kwaśnym PH, odżywiają się cukrem i białkiem. Pomijając pacjentów leczonych chemią, białko jest niewskazane w takich ilościach. A smażone? No cóż - nawet salowe to wiedzą, że to największy przyjaciel raka. Konowały cholerne. Mamusia choruje? Usmaż jej kolteta, najlepiej podgirlluj, do tego pól kilo ciasta, twarożek z miodem a do popicia najsłodszy kompot, a przepraszam rozcienczony syrop. albo nie! Sama to jedz w ramach lecznenia, bo matka może nieswiadoma, ale ty chwaląc się, że jesteś ze słuzby zdrowia, chyba ją reprezentujesz. Drugi rok studioów???????

ja
|

Do kossakowska dietetyk :
Prosze nie gadac bzdur. Jestem ze sluzby zdrowia wiele wiem o zdrowym zywieniu i suplementach stusuje to od lat. tato zmarl na raka mama choruje teraz i ja chyba tez - jestem w trakcie diagnostyki ale wiekszej bzdury nie slyszalam. Przez takie glupoty ludzie odchodza od leczenia. " osoby byc moze przezyly diete ale na 1000% nie tylko dieta albo to nie byl rak zlosliwy!!!!!!!!!!! Poza tym nie napisala Pani ile osob umarlo bo jezeli pani dorobek to tylko 2 pacjentow no to gratuluje odwagi zeby tu o tym pisac.

ja
|

Prosze nie gadac bzdur. Jestem ze sluzby zdrowia wiele wiem o zdrowym zywieniu i suplementach stusuje to od lat. tato zmarl na raka mama choruje teraz i ja chyba tez - jestem w trakcie diagnostyki ale wiekszej bzdury nie slyszalam. Przez takie glupoty ludzie odchodza od leczenia. " osoby byc moze przezyly diete ale na 1000% nie tylko dieta albo to nie byl rak zlosliwy!!!!!!!!!!! Poza tym nie napisala Pani ile osob umarlo bo jezeli pani dorobek to tylko 2 pacjentow no to gratuluje odwagi :9 zeby tu o tym pisac.

emeryt 5
|

W internecie można poczytać na temat roli witaminy b17 w walce z rakiem. Tę witaminę zawierają kasze, migdały, orzechy, ziarna owoców, a szczególnie ziarna moreli.

mimi
|

Mój tata zachorował na raka jelita grubego pod koniec lat 90. Miał pierwszą operację - wycięto nowotwór. Po 1,5 roku nastąpił nawrót. Kolejna operacja - usunięcie kawałka i odbytnicy. Wstawiona stomia. Potem chemioterapia-w 2000 r. Od tamtej pory spokój! tata żyje już 16 lat bez nawrotów tego nowotworu, pracuje i normalnie funkcjonuje. Ale to dzięki dużej ilości modlitw. Nie poddawajcie się, módlcie z wiarą, a będzie ok!

Lakamila
|

Jeśli to takie darmowe to proszę napisać o tym swoim cudownym lekarstwie na forum ogólnym, a nie kazać ludziom pisać do Pani prywatne maile. To zwykłe naciągactwo. Chorzy ludzie chwycą się wszystkiego, a Pani będzie na nich zarabiać. To zwykłe świństwo okradać ludzi chorych, dawać im nadzieję na wyleczenie. Niektórzy będą naiwnie myśleć, że zamiast lekarzy Pani im pomoże. Wstyd!!!

desmede
|

to ja mam pytanie o odżywianie .

lat temu zdiagnozowana polipowatość rodzinna na całym jelicie - w większości to już nie polipy a zaawansowane gruczolaki.

organizm odrzuca każde jedzenie - nie ważne co zjem, za chwilę zwracam na WC. po kilka (4-6) razy na dzień, jak się zdarzy.
wieczna biegunka od 'x' lat.

nie ma znaczenia co jem i o której porze.

nic nie pomaga, nawet naturalne ziółka, błonniki, dieta

Misza
|

@~Kraulik
Co tu dużo mówić, po prostu dopóki nie zostanie rozwiązana sprawa niskiej bioretencji, nie ma najmniejszego sensu kupowania jakichkolwiek suplementów.
Chociaż cieszę się , że są ludzie którzy nie poddają się tak jak ty , i nie idą na skróty :D kupując pierwszy lepszy preparat

Kraulik
|

Ta slyszalem, ze te suplementy sie kiepsko wchlaniaja, ale i tak wole jesc przyprawe niz kupowac kota w worku.