Zmieniasz pościel za rzadko? To może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
To, w jakiej pościeli śpimy, ma duże znaczenie, szczególnie dla naszego zdrowia. Jeśli często ją zmieniamy, to jednocześnie minimalizujemy styczność z alergenami takimi jak: kurz, roztocza czy zarodniki grzybów. W innym przypadku wysokie stężenie tych drobnoustrojów może przerodzić się m.in. w bolesne stany zapalne, które przebierają postać zaczerwionych, bolesnych krostek i grudek na powierzchni skóry. Eksperci zauważają, że znaczna część populacji zmienia pościel zdecydowanie za rzadko, przez co naraża się na przykre skutki uboczne.
Z pozoru czysta i wyprana pościel może być doskonałym siedliskiem różnych bakterii, roztoczy i drobnoustrojów. Poza tym na jej powierzchni gromadzi się także złuszczony naskórek, włosy, kurz, resztki po kosmetykach czy zwierzęca sierść. Dlatego eksperci zwracają uwagę, że wiele osób zmienia pościel za rzadko, przez co naraża się na negatywne skutki uboczne dla naszego zdrowia. Przygotowanie odpowiedniego środowiska snu jest tak samo niezwykle ważne, jak zmiana bielizny. Mikrobiolodzy zalecają tę czynność wykonywać nie rzadziej niż co siedem dni.
Zbyt długie spanie w brudnej pościeli może skutkować różnymi chorobami
W przypadku, gdy nie zastosujemy się do tej zasady, czym grozi spanie w zbyt brudnej pościeli? To może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami. Wśród objawów, które świadczą o tym, że pościel rzadko zmieniamy, wymienia się:
- wypryski na twarzy lub zaostrzenie zmian trądzikowych,
- podrażnienie skóry,
- wysypka na ciele w postaci plam, bąbli lub krostek,
- reakcje alergiczne, np. u osób, mające silne uczulenie na kurz, może nawet pojawić się astma,
- egzemę, inaczej wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry),
- trudności w zasypianiu,
- złą jakość snu, która może prowadzić do czegoś więcej niż tylko uczucia zmęczenia, np. bólów głowy czy zaburzeń funkcji poznawczych – pamięci i koncentracji.
Długo niezmieniana pościel sprzyja też przetłuszczaniu się włosów.
Jak często zmieniać pościel? Eksperci wyjaśniają
Już teraz wiadomo, że regularna zmiana pościeli, czyli raz na tydzień lub dwa tygodnie, jest wręcz konieczna dla utrzymania higieny. W opinii ekspertów tę czynność należy traktować jako priorytet po to, aby zadbać o zdrowie i dobrą jakość snu. Jej częstotliwość powinna być zależna od wielu czynników, m.in. od pory roku, temperatury pokojowej, obecności zwierząt w sypialni czy od problemów ze snem.
Jak wyjaśniają mikrobiolodzy, w sezonie letnim można nieco rzadziej zmieniać pościel pod warunkiem, że ją systematycznie wietrzymy na zewnątrz, np. na balkonie, tarasie. Natomiast w okresie jesienno-zimowym znika już ta możliwość wietrzenia pościeli na świeżym powietrzu, tak więc musi być ona regularnie wymienia. Dobrze, według ekspertów, żeby ta częsta zmiana pościeli weszła jednak w nawyk.
Warto też pamiętać, aby pościel prać w wysokiej temperaturze – nie niższej niż 60 stopni Celsjusza po to, aby skutecznie usuniąć wszystkie zanieczyszczenia, a także bakterie i grzyby. Zbyt niska temperatura może nie poradzić sobie z wyeliminowaniem groźnych drobnoustrojów.