Ten trik sprawi, że zaśniesz w dwie minuty. Ekspert: sprawdzony i skuteczny

2023-01-26 9:58

Trudno spać, gdy w głowie kłębią się miliony myśli, a przed oczami przesuwają się obrazy mijającego dnia. Istnieje jednak sposób, który pozwala błyskawicznie zasnąć - i to w dodatku w miejscach, które nie sprzyjają spaniu. Metodę opracowano z myślą o żołnierzach, ale może z niej skorzystać każdy.

Ten trik sprawi, że zaśniesz w dwie minuty. Ekspert: sprawdzony i skuteczny
Autor: Getty Images Ten trik sprawi, że zaśniesz w dwie minuty. Ekspert: sprawdzony i skuteczny

Tylko nieliczni szczęśliwcy zasypiają chwilę po przyłożeniu głowy do poduszki. Bezsenność to jedna z plag naszych czasów, a wielu osobom próby zaśnięcia zajmują więcej czasu, niż sam sen. Niektórzy pomagają sobie liczeniem baranów, inni piją melisę, jeszcze inni wybierają relaksującą kąpiel lub wspierają się farmakoterapią.

Sposobu na szybkie zasypianie można się jednak nauczyć. Jak przekonuje Justin Augustin, ekspert fitness i zdrowego stylu życia, który dzieli się swoją wiedzą na Tik Toku, jest on szybki i skuteczny. Cały proces - oczywiście po opanowaniu poszczególnych etapów - zajmuje nie więcej niż dwie minuty.

Metoda wojskowa ma kilka etapów

Sposób na szybkie zasypianie opracowano w amerykańskiej szkole Navy Pre-flight, należącej do marynarki wojennej z myślą o pilotach myśliwców, którzy mają większą potrzebę snu niż zwykli żołnierze - potrzebują 100 proc. refleksu i skupienia, dlatego ich mózgi muszą działać na najwyższych obrotach.

Pracujący dla wojska naukowcy szukali więc sposobu, który pozwoliłby zasnąć bez względu na okoliczności. I stworzyli składającą się z kilku etapów procedurę, dzięki której żołnierze mogli zasnąć w ciągu maksymalnie dwóch minut, nawet w niesprzyjających warunkach - w pozycji siedzącej czy przy odgłosach wystrzałów.

Metoda ta ma zasadniczy minus: potrzeba czasu, by się jej nauczyć. Przeciętny żołnierz potrzebował około sześciu tygodni, by perfekcyjnie opanować każdy z jej etapów. Ale ma również ogromny plus -  skuteczność tego sposobu sięga aż 96 proc. 

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Jak zasnąć w 120 sekund? Instrukcja krok po kroku

Warto nastawić się, że trening zasypiania tym sposobem może zająć nawet kilka tygodni - i nie zniechęcać się, jeśli pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem.

Jak zasnąć, wykorzystując metodę wojskową?

  • Połóż się wygodnie
  • Rozluźnij twarz, w tym mięśnie ust, żuchwy i czoła, a nawet oczodoły - aż poczujesz, że oczy zaczynają się "zapadać"
  • Ułóż wzdłuż ciała ramiona i ręce, a następnie rozluźnij mięśnie, by uwolnić się od napięcia
  • Spokojnie oddychaj, rozluźniając klatkę piersiową
  • Rozluźnij mięśnie nóg - ud i łydek. Każdej fazie rozluźniania poświęć około 10 sekund
  • Przez 10 sekund pomyśl o czymś, co cię odpręża, oczyszczając jednocześnie umysł z natłoku myśli. To najtrudniejsza część zadania - eksperci radzą, by powtarzać sobie w tym czasie w myślach: "nie myśl". Z czasem stanie się to nawykiem.
  • W ciągu kolejnych dziesięciu sekund powinien nadejść sen.

Ponieważ podstawą tej metody jest oddychanie i relaksacja, a także oczyszczanie umysłu z myśli, początkowo jest ona dosyć trudna - warto jednak dać sobie czas i popracować nad jej poszczególnymi etapami, które po prostu trzeba wyćwiczyć.