Jak połknąć dużą tabletkę? Lekarz ujawnia prosty trik

2022-09-29 13:19

Strach przed zadławieniem czy suchość w ustach to częsty problem osób, które codziennie przyjmują leki. Wiele osób ma również kłopot z połknięciem zbyt dużej tabletki. Istnieje jednak sposób na to, by łykać leki bez wysiłku - wyjaśnia na Tik Toku popularny brytyjski lekarz, dr Karan Rajan.

Jak połknąć dużą tabletkę? Lekarz ujawnia prosty trik
Autor: Getty Images

Każdy, kto kiedykolwiek próbował połknąć dużą tabletkę wie, że – zwłaszcza na początku kuracji – nie zawsze jest to proste: lek nie tylko trudno przełknąć, ale zdarza się również, że utyka gdzieś na początku przełyku czy rani delikatną błonę śluzową gardła, powodując nieprzyjemne doznania.

A to z kolei sprawia, że do następnej próby podchodzimy z dużymi obawami. Jak wynika ze statystyk Uniwersytetu Harvarda, przy połykaniu leków krztusi się lub nawet wymiotuje aż jedna na trzy osoby.

Ten sposób pomoże brać lek bez wysiłku

Problem ten dostrzegają nie tylko sami pacjenci, ale i lekarze, którzy niejednokrotnie już w trakcie wypisywania recepty uprzedzają, że lek jest duży. Pół biedy, jeśli tabletkę można podzielić na mniejsze części. Niektórych leków jednak dzielić nie można. Wtedy warto zastosować sposób, jaki na Tik Toku poleca jeden z brytyjskich lekarzy, dr Karan Rajan.

Lekarz skomentował w filmie sposób jednej z użytkowniczek Tik Toka, która położyła kapsułkę na języku, napiła się wody, ale jeszcze przed chwilę trzymała tabletkę w ustach, wysunęła głowę do przodu i dopiero wtedy połknęła lek.

Jak wyjaśnił lekarz, to bardzo dobra metoda: kapsułki są lekkie i unoszą się w wodzie, a gdy głowa jest pochylona, unoszą się w kierunku gardła. Z kolei w neutralnej pozycji lub gdy głowa jest lekko odchylona, tabletki unoszą się w kierunku zębów, co może utrudniać połykanie. - skomentował.

Na własną rękę nie wolno kruszyć leków 

Innym sposobem, który może pomóc w łyknięciu dużej kapsułki jest przyjmowanie jej wraz z jedzeniem – o ile w przypadku danego leku jest to możliwe. Nigdy nie należy natomiast kłaść tabletek na tylnej części języka ani zanadto odchylać głowy – może to nie tylko utrudnić połykanie leku, lecz nawet doprowadzić do zakrztuszenia.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy również kruszyć tabletek ani otwierać kapsułek.