Może wywoływać migreny i refluks. Komu grozi syndrom klepsydry?

2023-11-03 12:42

Często wciągasz brzuch? Możesz cierpieć na syndrom klepsydry. To powszechne zaburzenie, które może być przyczyną różnych zespołów bólowych - w tym migreny - i powodować problemy z oddychaniem. Na czym dokładnie polega syndrom klepsydry i co robić, kiedy zauważymy go u siebie?

Może wywoływać migreny i refluks. Komu grozi syndrom klepsydry?
Autor: Getty Images Może wywoływać migreny i refluks. Komu grozi syndrom klepsydry?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny syndromu klepsydry?
  2. Czy syndrom klepsydry jest niebezpieczny?
  3. Jak leczyć syndrom klepsydry?

Syndrom klepsydry jest zaburzeniem polegającym na nawykowym wciąganiu brzucha. Kiedy wciągamy brzuch, dochodzi do aktywacji jego górnych mięśni, a wraz z nimi głównego mięśnia oddechowego, czyli przepony. Górne mięśnie brzucha pozostają w ciągłym skurczu, co prowadzi do nieprawidłowej pracy przepony.

W konsekwencji w szybki sposób uzyskujemy spłaszczenie brzucha. Jednak syndrom klepsydry może okazać się groźny. Może powodować blizny na skórze, problemy z oddychaniem i inne dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny syndromu klepsydry?

Wielu ludzi marzy o idealnie płaskim brzuchu, ale jego regularne wciąganie, nie jest dobrym pomysłem. Kiedy robimy to często, nasz mózg może "przeprogramować się" na ten nienaturalny wzorzec. U około 30 proc. niemowląt syndrom klepsydry oraz zespół ściskania żołądka jest skutkiem nieprawidłowego rozwoju mięśni.

Wciąganie brzucha może być także nawykiem obronnym po urazach. Może towarzyszyć pacjentowi nawet długo po wyleczeniu zdrowotnych problemów, kiedy tkanki już dawno się zagoją.

Trzy główne przyczyny syndromu zespołu klepsydry to:

  • złe nawyki i estetyka
  • problemy z rozwojem mięśni w dzieciństwie
  • wzorce obronne.
Prosty trening na mięśnie brzucha

Czy syndrom klepsydry jest niebezpieczny?

Osoby, które cierpią na syndrom klepsydry, bardzo często zmagają się z bólami w dolnej części pleców. Dzieje się tak, ponieważ pozostałe mięśnie muszą pracować wydajniej, by zrekompensować dysfunkcje przepony.

Przepona i jej funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie w przypadku tego zaburzenia. Nieprawidłowa praca przepony może skutkować problemami z oddychaniem, a w konsekwencji obciążać mięśni szyi. To może powodować ból karku i szyi, a nawet migreny.

Kiedy wciągamy brzuch, przepona działa na zwieracz. Dzięki temu treść żołądkowa nie cofa się do gardła. Jednak zaburzenia pracy przepony mogą wywołać refluks. Nieleczony refluks zwiększa ryzyko raka przełyku.

Jak leczyć syndrom klepsydry?

Pierwszym krokiem powinno być nauczenie się rozluźniania mięśni górnej części brzucha. Jeśli przed długi czas wciągałeś brzuch, początkowo może to stanowić dla ciebie wyzwanie, szczególnie w pozycji siedzącej.

Leczenie syndromu klepsydry opiera się głównie fizjoterapii. Fizjoterapeuta będzie starał się przede wszystkim poprawić pracę przepony oraz uwolnić przeciążone mięśnie brzucha i pleców.