Przyjmujesz ten lek? Nie pij kawy! Znacząco ogranicza jego przyswajanie

2023-04-04 12:09

Kawa, a raczej kofeina w niej zawarta, może wpływać na wchłanianie leków. Przede wszystkim może zaburzać przyswajanie substancji czynnych, które lek zawiera. Na baczności powinna się mieć szczególnie jedna grupa pacjentów.

Przyjmujesz ten lek? Nie pij kawy! Znacząco ogranicza jego przyswajanie
Autor: Getty Images Przyjmujesz ten lek? Nie pij kawy! Znacząco ogranicza jego przyswajanie

Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki ulubionej kawy. Choć ma wiele zdrowotnych właściwości, jest jednym z najgorszych napojów do popijania leków. Dlaczego?

Kofeina może zmniejszyć skuteczność leku

Jeśli masz problemy z tarczycą, kawa przed i po przyjęciu leków nie jest dobrym rozwiązaniem. Kofeina w niej zawarta może bowiem zmniejszyć skuteczność stosowanych preparatów. Chodzi przede wszystkim o lewotyroksynę, czyli lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy.

Kawa może spowodować spadek lub wahania poziomu hormonu T4 związanego z pracą tego gruczołu. Dlatego eksperci zalecają, by lewotyroksynę przyjmować na pusty żołądek, a potem odczekać godzinę przed zjedzeniem lub wypiciem jakiegokolwiek produktu, który ma w swoim składzie kofeinę.

W wyniku zaburzonego wchłaniania leku w jelitach i w konsekwencji – obniżonej ilości leku, który trafia do krwiobiegu, mogą wystąpić objawy niedoczynności tarczycy. Kofeina wpływa bowiem zarówno na pigułki, jak i tabletki lewotyroksyny, ale nie na preparaty płynne lub te w postaci żelu.

Nietolerancja kofeiny

Wpływa na motorykę jelit

Wiele napojów wpływa na wchłanianie leków w różny sposób. W przypadku kawy i lewotyroksyny badania naukowe wykazały, że jej spożywanie zmniejsza wchłanianie leku przez zwiększenie szybkości, z jaką lek przechodzi przez jelita. To wynik tego, że kofeina jest stymulantem, który może zwiększać motorykę jelit i związane z nią skurcze, które umożliwiają przesuwanie pokarmu w przewodzie pokarmowym.

Sama kofeina ma także łagodne działanie przeczyszczające. Połączenie obu tych cech może doprowadzić do sytuacji, w której lewotyroksyna zbyt szybko przemieści się przez jelita, zanim będzie miała szansę na przyswojenie przez organizm.

Eksperci z "Verywell Health" wskazują, że kofeina na inne rodzaje leków na tarczycę takich jak liotyronina, nie ma podobnego wpływu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy i trudno ci odmówić sobie filiżanki kawy krótko po przebudzeniu, rozważ przyjmowanie leku tuż przed snem.