Czy HYDROKOLONOTERAPIA jest bezpieczna? Wady i zalety płukania jelita grubego

2014-04-01 9:01

Hydrokolonoterapia, czyli głębokie płukanie jelita grubego, dla niektórych jest sposobem nie tylko na oczyszczenie organizmu z toksyn, lecz także na odchudzanie. Jednak z badań naukowców wynika, że hydrokolonoterapia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jakie są wady i zalety oczyszczania jelit tą metodą? Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?

Czy HYDROKOLONOTERAPIA jest bezpieczna? Wady i zalety płukania jelita grubego
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Hydrokolonoterapia a lewatywa
  2. Hydrokolonoterapia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
  3. Hydrokolonoterapia – jak przebiega zabieg?
  4. Czy hydrokolonoterapia to sposób na odchudzanie?
  5. Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?
  6. Hydrokolonoterapia oczyszcza organizm i poprawia pracę przewodu pokarmowego

Hydrokolonoterapia, czyli głębokie płukanie jelita grubego, to zabieg, w trakcie którego usuwane są magazynowane przez lata w jelicie trujące toksyny i złogi kałowe. Tak twierdzą zwolennicy tej metody oczyszczania jelit. Przekonują także, że hydrokolonoterapia poprawia ruchy perystaltyczne jelit, a więc ułatwia wypróżnienie. To niejedyne zalety tego zabiegu. Hydrokolonoterapia podobno ma także właściwości odchudzające, ponieważ po zabiegu jest się kilka kilogramów lżejszym.

Hydrokolonoterapia a lewatywa

Hydrokolonoterapii nie należy mylić z lewatywą. Lewatywa to zabieg płukania końcowego fragmentu okrężnicy, składającego się z odbytnicy i esicy. Tymczasem hydrokolonoterapia pozwala przepłukać całe jelito grube, którego długość jest zmienna i waha się w granicach od 100 do 160 cm.

Hydrokolonoterapia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Wskazania do hydrokolonoterapii to m.in. zaparcia, wzdęcia, infekcje pasożytnicze, nadkwasota, migreny, zaburzenia wchłaniania. Z kolei na liście przeciwwskazań znajdują się krwawienia z przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalenie jelit, wrzody jelita, zaawansowana ciąża, ostra niewydolności serca, tętniaki, nadciśnienie tętnicze, przepuklina brzuszna, niewydolność nerek, marskość wątroby i anemia.

Hydrokolonoterapia – jak przebiega zabieg?

Lekarz lub pielęgniarka pod kontrolą lekarza wprowadza do odbytu rurkę, do której podłączone są dwa plastikowe wężyki: jeden, za pomocą którego do jelita wprowadza się ok. 60 litrów ogrzanej, przefiltrowanej i zdezynfekowanej lampą UV wody pod odpowiednim ciśnieniem, i drugi, który odprowadza wypłukaną treść z jelita. Następnie rurki podłącza się do specjalnego urządzenia, które jest bezpośrednio połączone z kanalizacją. Zabieg trwa średnio 45 minut i kosztuje od 150 do 300 zł.

Po płukaniu jelita grubego, zalecane jest uzupełnienie flory bakteryjnej.

Jak przekonują zwolennicy hydrokolonoterapii, podczas pierwszego zabiegu nie udaje się całkowicie oczyścić jelit, ponieważ w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia jelita, a dopiero później te dalej położone, aż do jelita ślepego oraz wyrostka robaczkowego. W związku z tym zalecają wykonać serię 3-4, a nawet 12 zabiegów.

Czy hydrokolonoterapia to sposób na odchudzanie?

Hydrokolonoterapia nie jest zabiegiem odchudzającym. Nie zawsze po zabiegu waży się mniej niż przed, ponieważ w trakcie jego trwania wypłukuje się tylko część złogów. W jelicie w dalszym ciągu pozostaje część wody, która nie została usunięta w trakcie zabiegu. W związku z tym hydrokolonoterapia może być traktowana jedynie jako zabieg wspomagający leczenie nadwagi czy otyłości i tylko wtedy, gdy stosuje się inne metody wspomagające odchudzanie, tj. odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez lekarzy z Uniwersytetu w Georgetown, nie ma żadnych podstaw naukowych ani badań potwierdzających skuteczność hydrokolonoterapii. Są natomiast dowody naukowe na to, że zabieg może mieć niebezpieczne skutki uboczne.

Hydrokolonoterapia może przyczynić się do wypłukania soli mineralnych, zaburzenia równowagi elektrolitowej, a następnie do odwodnienia organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do niedokrwistości i niedożywienia, jeśli zabieg wykonuje się zbyt często. A jeśli do płukania użyje się wody z domieszką kawy, mogą wystąpić problemy kardiologiczne, takie jak niewydolność serca czy zawały. Na liście działań niepożądanych znajduje się także niewydolność nerek – stan, w którym nerki nie filtrują odpowiednich ilości toksyn oraz odpadów z krwi.

Nieprawdą jest także twierdzenie, że płukanie jelita grubego poprawia ruchy perystaltyczne. Według badaczy jest odwrotnie - hydrokolonoterapia może przyczynić się do rozleniwienia jelita i do utraty zdolności do samodzielnego wypróżniania się. Poza tym wraz z zawartością jelit wypłukiwana jest również naturalna flora bakteryjna, przez co utrudniony jest cały proces trawienia.

Ponadto hydrokolonoterapia może zakończyć się uszkodzeniem ściany jelita lub nawet perforacją, spowodowaną nieumiejętnie użytym sprzętem. Zagrożeniem jest także możliwość zakażenia amebozą z powodu powodowane źle wysterylizowanego urządzenia. Niebezpieczeństwo stanowi również zanieczyszczona woda używana w zabiegu. Znane są bowiem doniesienia o zakażeniach zakończonych śmiercią pacjenta.

Ważne

Jeśli zdecydujesz się na hydrokolonoterapię, pamiętaj, że zabieg powinien być wykonany wyłącznie na podstawie zalecenia lekarskiego i wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny (konieczne w obecności lekarza) w gabinecie zabiegowym, spełniającym wymogi nadzoru sanitarnego i medycznego.

Hydrokolonoterapia oczyszcza organizm i poprawia pracę przewodu pokarmowego

Źródło wideo: newseria.pl