Stosuj, a włosy przestaną wypadać i pozbędziesz się łupieżu. Działa również przeciwgrzybiczo

2023-12-07 15:43

Dlaczego rozmaryn miałby być cennym elementem naturalnej pielęgnacji? Podobno pobudza mikrokrążenie skóry, co zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych. Efekt? Bardziej bujne i szybciej rosnące włosy. Zalet ma być zresztą więcej: choćby zapobieganie i ograniczanie łupieżu, zapobieganie wypadaniu włosów, a także ochrona przed łamliwością włosów, głównie dzięki przeciwutleniaczom.

Słoik z olejem rozmarynowym
Autor: Getty Olejek rozmarynowy do włosów - właściwości

Olejek czy woda rozmarynowa? Jeśli sięgniesz po to zioło, włosy pewnie i tak ci podziękują, niezależnie od tego, jaki naturalny kosmetyk wybierzesz. Rozmaryn już w starożytnej Grecji i w Rzymie uznawany był za cennego sojusznika zdrowia i urody. Dziś wciąż doceniają go zwolennicy medycyny naturalnej.

Rozmaryn - właściwości. Dlaczego warto używać rozmarynu?

Rozmaryn na porost włosów

Wcieranie preparatów z rozmarynem w skórę głowy i płukanie włosów rozmarynowym płynem to niegasnący hit TikToka.

W ziołolecznictwie rozmaryn jest ceniony przede wszystkim za działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, wspieranie odporności, poprawę trawienia i krążenia, a także zapobieganie skutkom niszczycielskiego wpływu na komórki wolnych rodników.

Co z tego mogłoby się szczególnie przydać naszym włosom? Zapewne efekt przeciwutleniający (wolne rodniki opóźniają proces starzenia) i odkażający. Trzeba jednak pamiętać, że działanie zewnętrzne jest zawsze dość ograniczone. Rozmaryn sprawdza się przede wszystkim jako przyprawa, ale wówczas to także zdrowy dodatek do potraw, a nie lek.

Woda rozmarynowa na włosy - przepis na wcierkę

Płukankę z rozmarynu przygotujesz szybko i bez większego wysiłku.

  1. Potrzebujesz 2 łyżki świeżych lub suszonych liści rozmarynu.
  2. Zalej je 2 szklankami wrzącej wody i pozostaw na kilka minut do zaparzenia.
  3. Gotowy płyn trzeba przecedzić i ostudzić do temperatury pokojowej.
  4. Umyj włosy szamponem, a następnie polej rozmarynową wodą i delikatnie wmasuj ją w skórę głowy.
  5. Pozostaw na kilka minut.
  6. Spłucz włosy zwykłą wodą.

Olejek rozmarynowy na włosy

To przede wszystkim olejek eteryczny rozmarynu ma odpowiadać za jego właściwości przeciwutleniające. Dodatkowo ma chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Jeśli należysz do zwolenników olejowania włosów, do preferowanego preparatu dodaj kilka kropli olejku z rozmarynu.

Stosuj go na skórę głowy, a włosy powinny nabrać blasku i zregenerować się. Olejek ma te same zalety, co woda rozmarynowa. Wiele osób twierdzi, że działa bardziej intensywnie i lepiej wnika we włosy.