Najwyższy czas na zbiory. Zrób sobie pyszną herbatkę i zadbaj o dobry sen

2023-09-10 18:51

Niewykluczone, że przy pierwszych próbach ten napar nie zachwyci cię aromatem i smakiem. Charakterystyczna goryczka dla niektórych jest trudna do zaakceptowania. Warto się jednak przełamać dla cennych właściwości herbatki z szyszek chmielu. Nie zaszkodzi też do niej dodać imbiru lub soku malinowego. Wówczas wielu osobom naprawdę bardzo smakuje.

Najwyższy czas na zbiory szyszek chmielu. Zrób sobie pyszną herbatkę i zadbaj o dobry sen
Autor: GettyImages

Suszone szyszki chmielu można kupić bez problemu w sklepach zielarskich. Rozważ jednak samodzielne zbiory, bo zwolennicy medycyny naturalnej przekonują, że najlepsze napary powstają ze świeżo zebranych szyszek. Kiedy najlepiej je zbierać? Właśnie jesteśmy w szczycie sezonu, bo ten przypada na koniec lata i wczesną jesień.

Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska

Gdzie zbierać szyszki chmielu?

Jeśli uważniej rozejrzysz się po swojej okolicy, wielce prawdopodobne, że znajdziesz naturalnie rosnący chmiel. Można go też oczywiście uprawiać w przydomowym ogródku czy na działce.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) doskonale się czuje na terenach podmokłych, w wilgotnych zaroślach, przy rowach, w lasach nad rzekami.

Można go też spotkać na terenach ruderalnych, czyli intensywnie zmienionych, a niejednokrotnie zniszczonych, przez człowieka: na nasypach kolejowych, wysypiskach śmieci i gruzu, hałdach i przy różnych zabudowaniach.

Zapewne nikt nie miałby szczególnej ochoty na herbatkę z szyszek zbieranych na śmietniku czy spacer po bagnach podczas poszukiwań chmielu. Najpewniej jednak bez problemu znajdziesz go także w bardziej przyjaznych miejscach, choćby na osiedlowych ogrodzeniach.

Szyszki chmielu – właściwości prozdrowotne

Największym skarbem w szyszkach chmielu wydaje się być lupulina: działa uspokajająco i obniża ciśnienie krwi. Sprawdzi się jako wspomagający środek nasenny po stresującym dniu. Nie polecamy jej jednak przed planowaną gorącą randką – może tłumić popęd płciowy.

Napar z szyszek chmielu jest badany pod kątem korzystnego wpływu na poziom cukru we krwi. Dotychczasowe analizy wydają się obiecujące, chociaż wciąż brak dużych, wiarygodnych badań na ten temat.

Herbatka ponoć ma zbawienny wpływ na układ trawienny. Uwaga, może pobudzać apetyt, więc raczej nie jest wskazana dla tych, którzy właśnie się odchudzają.

Generalnie chmielowy napar ma działać przeciwzapalnie, moczopędnie i odtruwająco. Podobno wzmaga wydzielanie żółci, pobudza trzustkę i jelita do wydzielania enzymów. W leczeniu łagodnych niestrawności skuteczny ma być napar z szyszek, ale także z liści.

Jak zrobić napar z szyszek chmielu

Przygotowanie chmielowej herbatki jest dziecinnie proste. Zalać świeże lub suszone szyszki wrzątkiem, odczekaj dwie minuty i gotowe.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, przyjmujesz stale leki itp., nim sprawdzisz, czy także tobie to zioło przywróci dobry sen, ustal z lekarzem, że możesz to zrobić. Zioła, nawet te pozornie bezpieczne, mogą wchodzić w interakcje z lekami i zaburzać ich działanie.