METEOROPATIA - dolegliwości spowodowane zmianami pogody

2008-05-26 3:03

Zmiany pogody wpływają na samopoczucie co trzeciej osoby w istotny sposób. Gdy zmienia się ciśnienie atmosferyczne, osoby cierpiące na meteoropatię odczuwają bóle i zawroty głowy, dygotanie serca, nadwrażliwość. A na kilka dni przed deszczem skarżą się na bóle stawów.

METEOROPATIA - dolegliwości spowodowane zmianami pogody
Autor: thinkstockphotos.com

Najsilniejsze reakcje wywołują wahania ciśnienia atmosferycznego, przemieszczanie się frontów atmosferycznych, a także wszelkie stany przejściowe między bezwietrzną, słoneczną pogodą wyżową a pochmurnymi i deszczowymi stanami niżowymi. W miarę starzenia się organizmu meteoropatia, czyli reakcje na zmiany pogody, potęguje się. W młodszym wieku odczuwamy je jako dyskretne zmiany samopoczucia, jednakże w miarę przybywania lat reakcje na zmiany pogody nasilają się. Najmocniej odczuwają je ludzie dotknięci chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, zmianami miażdżycowymi i w centralnym układzie nerwowym.

Meteoropatia: działa na układ nerwowy

Gdy meteorolodzy zapowiadają halny, policjanci wiedzą, że liczba ich interwencji drastycznie wzrośnie. Pogoda, a szczególnie silny wiatr, ma bowiem istotne znaczenie w funkcjonowaniu układu nerwowego. U niektórych wywołuje stany podniecenia, innym odbiera energię do działania, u wielu osób zwiększa drażliwość i wywołuje agresję. Osłabienie refleksu i kłopoty z koncentracją są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza podczas kierowania pojazdem mechanicznym.To, co się dzieje za oknem, może popsuć nawet noc. Niby wszelkie zmiany atmosferyczne zwiększają zapotrzebowanie na sen, a z drugiej strony zakłócają jego przebieg i utrudniają zaśnięcie.

Meteoropatia: serce dygocze

Zarówno fronty ciepłe, jak i chłodne wzbudzają niepokój szczególnie u meteoropatów z dolegliwościami sercowo-krążeniowymi. Manifestuje się to wzrostem częstości bólów wieńcowych, wahaniami ciśnienia tętniczego krwi, pojawiającymi się nawet wtedy, kiedy było ono dobrze kontrolowane za pomocą leków. Dołącza się do tego uczucie zmęczenia, przyspieszone bicie serca. W niektórych przypadkach może nawet dojść do zawału, wylewu krwi do mózgu lub obrzęku płuc. Te negatywne reakcje częściej notowane są na wiosnę i w zimie, czyli na początkach okresów przystosowywania się organizmów do cieplejszego klimatu. Ale i ostatnia huśtawka pogodowa dała się nam wszystkim we znaki.

Ważne

Przyjmowanie preparatów magnezu, łącznie z witaminą B6 łagodzi niekorzystny wpływ zjawisk atmosferycznych na nasz organizm (osoby cierpiące na  niewydolność nerek mogą przyjmować te preparaty wyłącznie pod kontrolą lekarza). Pamiętaj o nich szczególnie w okresach, kiedy nadmiernie pocisz się, przeżywasz stres. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania procesów regulujących fizjologię układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Działa uspokajająco, zapobiega zaburzeniom rytmu serca.
Z potem i moczem wydalany jest także potas. Jego poziom możesz regulować dietą - jedz dużo pomidorów, bananów, warzyw, pij sok pomidorowy.

Meteoropatia: bóle głowy, migreny, zawroty głowy

Bóle głowy i migreny najczęściej są konsekwencją zmian ciśnienia atmosferycznego. Za winowajców uznaje się również gwałtowne zmiany pogody związane ze spadkiem temperatury i wzrostem wilgotności oraz turbulencjami powietrza. U osób mających nawet dyskretne zmiany miażdżycowe, silne bóle i zawroty głowy zapowiadają przechodzący front atmosferyczny i związane z nim skoki ciśnienia.  Najmniej przypadków bólów głowy zdarza się przy pogodzie niżowej, gdy niebo jest zachmurzone, a górą napływa ciepłe powietrze, przy długotrwałych deszczach, halnym wiejącym w górach. Najwięcej - przy pogodzie zmiennej, zróżnicowanym zachmurzeniu, ulewach, zachodnim wietrze.

Meteoropatia: bóle stawów przed deszczem

Napływ ciepłego powietrza przy niżu barycznym łagodzi wszelkie dolegliwości reumatyczne, natomiast nadejście frontu chłodnego zaognia procesy zapalne w obrębie stawów i układu kostnego. Dlatego bóle stawów bezbłędnie, z dwu-, trzydniowym wyprzedzeniem zapowiadają opady. U osób, mających chore stawy, nasilają się bóle. Dolegliwości przechodzę zazwyczaj wraz ze spadnięciem pierwszych kropli deszczu - kiedy działający destruktywnie front przechodzi.