Jak urządzić ZDROWY DOM, w którym będziesz się dobrze czuć

2008-09-25 5:16

W niektórych wnętrzach czujesz się dobrze, bezpiecznie, inne wydają ci się nieprzyjazne. Chcesz, by w twoim domu panowała przyjazna atmosfera. Spróbuj przekształcić swoje mieszkanie w miejsce, z którego możesz czerpać energię, odnaleźć harmonię i poczucie bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak stworzyć zdrowy dom.

Jak urządzić ZDROWY DOM, w którym będziesz się dobrze czuć
Autor: Getty Images W zdrowym domu będziesz efektywnie wypoczywać.

Zdrowy styl życia to nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna – to także sposób, w jaki zaaranżujemy swoje najbliższe otoczenie. Tymczasem w pogoni za codziennymi sprawami nie zawsze pamiętamy o tym, jakie znaczenie dla zdrowia – psychicznego i fizycznego – ma wygląd miejsca, w którym spędzamy większość czasu.
W domu odpoczywamy po pracy, ładujemy akumulatory i cieszymy się towarzystwem bliskich. Zgodnie z dewizą „mój dom jest moją twierdzą” pragniemy czuć się w nim pewnie i bezpiecznie, a im zimniej i ciemniej na ulicach, tym chętniej chowamy się w domowe pielesze. Wygodna kanapa, wełniany pled, kubek gorącej herbaty... W gruncie rzeczy tak niewiele potrzeba nam do szczęścia! Tkaniny, przedmioty, barwy, światło, zapachy, dźwięki – wszystkie te elementy tworzą wokół nas subtelną siatkę wrażeń decydujących nie tylko o chwilowym nastroju, ale też o jakości życia.

Zdrowy dom - pięknie, funkcjonalnie, wygodnie

Z dawnych przekazów zebranych w różnych częściach świata wynika, że nasi przodkowie znali zasady urządzania zdrowego mieszkania. Instynktownie czuli, gdzie najlepiej postawić dom, jakich materiałów użyć do jego budowy, jak zaplanować funkcje poszczególnych pomieszczeń i wreszcie, jakimi przedmiotami się otoczyć. Wiedza ta opierała się na intuicji i doświadczeniu kolejnych pokoleń. Od starożytności niemal do naszych czasów budowano według kilku żelaznych zasad, z których najważniejsze były: piękno, wygoda, funkcjonalność i trwałość. Dziś nie zawsze mamy świadomość tego, że aby mieszkanie było nam przyjazne, konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi funkcjami, jakie ma ono pełnić. Zdrowy dom powinien być ładny i przytulny, ma koić zmysły, dawać wytchnienie, umożliwiać wygodny sen, a w razie potrzeby sprzyjać skupieniu i pracy. Nie jest dobrze, gdy zapominamy o którejś z tych funkcji.
Jeśli np. urządzanie mieszkania podporządkujemy wyłącznie kryterium estetycznemu, zapominając o wygodzie, możemy czuć pewien dyskomfort, nie zdając sobie nawet sprawy, jak łatwo usunąć jego przyczynę (np. zabierając część przedmiotów z pokoju przeładowanego bibelotami). I odwrotnie: mało kto będzie czuł się dobrze w mieszkaniu, w którym przeważają względy funkcjonalne. Potrzeba piękna tkwi bowiem w ludzkiej naturze równie silnie jak potrzeba porządku.

Zdaniem eksperta
dr Dariusz Tarczyński, psycholog

Przestrzeń dla wszystkich domowników

Żeby można było mówić o zdrowym domu, muszą w nim panować zdrowe relacje międzyludzkie. Oznacza to wzajemny szacunek i wyczulenie na innych ludzi. Rozmawiajmy z bliskimi– nie tylko o problemach, ale także o swoich marzeniach i oczekiwaniach. I nie szczędźmy sobie na co dzień gestów miłości i przywiązania, takich jak kwiaty czy drobne upominki. Zdrowy dom to także dom, w którym każdy ma swoje miejsce, swoją prywatną przestrzeń. Jeśli nasz partner czy dziecko wysyła sygnał, że potrzebuje chwili samotności, to uszanujmy jego potrzeby.

Zdrowy dom - poznaj swoje potrzeby

Nasze zmysły są w każdej chwili pobudzane dziesiątkiem rozmaitych bodźców. Docierają do nas kolory, zapachy, dźwięki. W każdej sekundzie do mózgu dochodzą sygnały z zewnątrz, które warunkują nasze samopoczucie. Aranżując wnętrze, powinniśmy znać ogólne zasady, które pomogą nam dobrać właściwe kolory i oświetlenie, ustawić meble, wybrać dodatki. Pamiętać jednak należy o tym, ze każdy człowiek odbiera świat nieco inaczej i nie ma jednej uniwersalnej recepty na urządzanie domu. Dlatego zanim zaczniesz coś zmieniać w swoim otoczeniu, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz, co ci się podoba, co sprzyja relaksowi, a co pracy. Zamiast bezkrytycznie wypełniać porady architekta czy kopiować propozycje pism wnętrzarskich, wsłuchaj się w siebie i znajdź swój styl. Dopiero gdy już zrozumiesz, czego chcesz, możesz skorzystać z fachowych podpowiedzi.

Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą ci stworzyć zdrowy dom:

  • Mieszkanie powinno stwarzać wrażenie przestrzennego. Nawet jeśli nie dysponujesz dużą ilością metrów, możesz zaaranżować mieszkanie tak, by sprawiało wrażenie większego i jaśniejszego (głównie poprzez zabawę kolorem i światłem, ale także przez właściwe ustawienie mebli).
  • Lepiej funkcjonujemy w domu, w którym nie ma kurzu i do którego stale dopływa świeże powietrze.
  • Zdecydowanie zdrowiej jest otaczać się naturalnymi tkaninami (chyba ze ktoś jest alergikiem) niż sztucznymi.
  • Dobremu samopoczuciu sprzyja przyjemny zapach, obecność roślin.
  • Nie zapominajmy też o czworonożnych przyjaciołach. Zwierzak w domu to źródło radości i gwarancja lepszego samopoczucia (fakt dowiedziony naukowo!).
  • Przy aranżowaniu przestrzeni należy pamiętać o tym, by wyraźnie wydzielić poszczególne strefy: snu i relaksu, pracy, aktywności (np. kącik do ćwiczeń) – tak by każdy z domowników mógł spędzać czas zgodnie ze swoimi potrzebami, nie przeszkadzając przy tym innym.
miesięcznik "Zdrowie"