CHIŃSKA DIETA przywraca równowagę w organizmie

2014-10-13 13:55

Chińska dieta jest uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Dieta chińska przywraca równowagę między Yang i Yin, a co za tym idzie - równowagę całego organizmu. Dzięki diecie zgodnej z chińską medycyną naturalną ciało funkcjonuje w całkowitej harmonii. Sprawdź, na czym polega dieta chińska, co można a czego nie powinno się jeść.

Spis treści

  1. Dieta chińska - zasady. Co można jeść?
  2. Dieta chińska - produkty niewskazane

Chińska dieta jest zdecydowanie zdrowsza od zachodniej. Dowodem na to jest niski wskaźnik zachorowalności na nowotwory, otyłość czy cukrzycę w Chinach i innych krajach azjatyckich. W czym tkwi sekret chińskiej diety?

Dieta chińska - zasady. Co można jeść?

Celem diety chińskiej jest zachowanie równowagi między Yang i Yin. W chińskiej diecie Yang to produkty gorące, takie jak cebula, papryka, baranina, czosnek, orzechy, masło, ryby wędzone, pieprz, kawa, czekolada, przyprawy curry i chilli. Z kolei Yin to produkty zimne, takie jak lody, ogórki, pomidory, sałata, tofu, mięso kaczki, miód, nabiał (ale tylko odtłuszczony), jabłka, banany, gruszki, winogrona, arbuzy, grzyby. Nadmiar produktów z jednej z tych grup może doprowadzić do zaburzenia równowagi w organizmie, dlatego w codziennej diecie trzeba zachować odpowiednie proporcje. Na przykład po zjedzeniu lunchu składającego się z pokarmów Yang, na deser należy zjeść produkty z grupy Yin. Oprócz pokarmów typu Yin i Yang, są też pokarmy neutralne, np. truskawki, cytryny, marchew.

W związku z tym, że produkty Yang są uważane za produkty gorące, dania główne na ich bazie zaleca się spożywać zwłaszcza w okresie chłodów. Rozgrzeją one organizm i poprawiają krążenie. Z kolei produkty Yin w okresie zimowym będą tylko dodatkiem, ale niezbędnym, by zachować równowagę w organizmie. Z kolei w ciepłe czy upalne dni należy sięgnąć po produkty z grupy Yin, gdyż mają właściwości chłodzące.

Codziennie przed śniadaniem należy wypić szklankę wody, dzięki czemu oczyszcza się jelita. Ponadto chińska medycyna zleca picie dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie. Należy także pamiętać, by nie najadać się do syta.

Dieta chińska - produkty niewskazane

W diecie chińskiej niewskazane są produkty:

  • tłuste (w tym smażone);
  • przetworzone, konserwowe, w puszkach;
  • zawierające sztuczne słodziki, barwniki oraz środki zapachowe;
  • z mikrofali;
  • czerwone mięso (lepiej zastąpić go rybami);

Ponadto należy unikać nadmiaru alkoholu, kawy, czekolady, rafinowanego cukru, białej mąki.