Neurovit - ulotka. Skład, dawkowanie, wskazania, skutki uboczne

2022-11-08 13:31

Neurovit to lek złożony zawierający w składzie witaminy z grupy B1, B6 i B12, które biorą udział w procesie przemiany aminokwasów, węglowodanów i białek. Mają korzystny wpływ na stany zapalne i zwyrodnienie nerwów. Stosowanie Nuurovitu zaleca się jako wspomaganie leczenia w przebiegu schorzeń nerwów obwodowych, a w szczególności zapalania nerwów obwodowych, nerwobóli i polineuropatii.

Neurovit - ulotka. Skład, dawkowanie, wskazania, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Co to jest lek Neurovit?
 2. W jakim celu stosuje się Neurovit?
 3. Neurovit - wskazania
 4. Przeciwwskazania
 5. Dawkowanie
 6. Działania niepożądane
 7. Neurovit a ciąża
 8. Neurovit na nerwicę
 9. Neurovit zamiennik
 10. Neurovit zamiennik bez recepty
 11. Neurovit - skład
 12. Neurovit - działanie
 13. Neurovit a odchudzanie

Co to jest lek Neurovit?

Neurovit tabletki to lek zawierający w składzie mieszankę witaminy B1, B6 i B12, które mają ważne znaczenie dla utrzymania prawidłowego metabolizmu w komórkach nerwowych. To niezbędne składniki pożywienia, których organizm nie jest w stanie wytworzyć.

W jakim celu stosuje się Neurovit?

Lek Neurovit stosuje się w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, spowodowanych niedoborem witamin z grupy B. Witaminy z grupy B, uzupełniając niedobory, stymulują naturalne procesy zdrowienia w tkankach nerwowych.

Neurovit - wskazania

Lek Neurovit zawiera witaminy z grupy B biorące udział w przemianie aminokwasów, białek i węglowodanów. Wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych m.in. stanów zapalnych nerwów obwodowych, polineuropatii czy nerwobóli.

Przeciwwskazania

Leku Neurovit nie należy stosować:

 • W przypadku alergii na tiaminy chlorowodorek (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), cyjanokobalaminę (witamina B12) lub jakikolwiek z pozostałych składników leku.
 • U dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia – ze względu na wysoką dawkę witamin zawartą w leku.

Dawkowanie

Lek Neurovit należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka to 1 tabletka przyjmowana raz na dobę. Tylko w indywidualnych przypadkach, po konsultacji lekarskiej, dawka może być zwiększona do 1 tabletki trzy razy na dobę. Tabletki zażywamy po posiłku, połykamy w całości i popijamy niewielką ilością płynu.

Działania niepożądane

Tak jak w przypadku każdego leku, tak i po zażyciu leku Neurovit mogą pojawić się działania niepożądane.

Rzadko (u 1 do 10 osób na 10 000) mogą wystąpić:

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) może wystąpić:

 • Potliwość
 • Szybkie bicie serca
 • Reakcje skórne np. pokrzywka, świąd

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy poinformować lekarza lub skonsultować się z farmaceutą.

Neurovit a ciąża

Kobieta, która jest w ciąży, karmi piersią lub planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem leku powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Neurovit nie powinien być przyjmowany w ciąży, ani podczas karmienia piersią. Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do ludzkiego mleka. Lek może być stosowany w ciąży lub w okresie karmienia piersią tylko w określonych przypadkach, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Neurovit na nerwicę

Lek Neurovit stosowany jest podczas zaburzeń układu nerwowego spowodowanych niedoborem witamin z grupy B. Stosowany jest wspomagająco w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych różnego pochodzenia np. nerwoból, zapalenie nerwów obwodowych, polineuroparia.

Neurovit zamiennik

Neurovit nie ma zamiennika o dokładnie takim samym składzie. W przypadku chęci zastosowania zamiennika leku Neurovit warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze pacjentowi najlepszy dla jego potrzeb preparat. Do produktów, które mają taką samą nazwę międzynarodową (cyanocobalamin+pyridoxine+thiamine) jednak inną postać niż tabletki powlekane Neurovitu należą np.: Bexon, Neurovit Fast. Leki te dostępne są tylko na receptę.

Neurovit zamiennik bez recepty

W aptece dostępne są bez recepty preparaty zawierające w składzie kompleks witamin z grupy B lub tylko niektóre z nich. Jednak żaden z dostępnych preparatów nie ma takiego samego składu jak Neurovit.

Neurovit - skład

1 tabletka powlekana zawiera: 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 200 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,20 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Pozostałymi składnikami Neurovitu są: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionkakoloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanudwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%

Neurovit - działanie

Lek Neurovit łagodzi dolegliwości układu nerwowego, które wynikają z niedoboru witamin B1, B6, B12. Witaminy z grypy B, w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, działają poprzez uzupełnienie związanych z nimi niedoborów i stymulują naturalne procesy zdrowienia w tkankach nerwowych.

Witamina B1 niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pomaga organizmowi przekształcić żywność w energię.

Witamina B6 eliminuje z krwi homocysteinę, której wysoki poziom zwiększa ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Dodatkowo aktywuje enzymy odpowiedzialne za wytwarzanie neuroprzekaźników, czerwonych i białych krwinek.

Witamina B12 niezbędna jest organizmowi do produkcji hemoglobiny, neuroprzekaźników i DNA. Pomaga przekształcić homocysteinę w S-adenozylometioninę lub SAMe. SAMe wykorzystywana jest w leczeniu depresji i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Neurovit a odchudzanie

Nie ma informacji, by lek Neurovit mógł powodować przybieranie na wadze.

Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B