Nandrolon - lek sterydowy, wykorzystywany w dopingu. Działanie i skutki uboczne nandrolonu

2017-08-17 11:56

Nandrolon to lek sterydowy, który stosuje się m.in. w przebiegu osteoporozy. Jednak najbardziej znany jest jako środek dopingujący. Nandrolon przede wszystkim wzmacnia masę mięśniową. Poza tym sprawia, że można trenować bez bólu. Jakie jeszcze działanie ma nandrolon? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Nandrolon - lek sterydowy, wykorzystywany w dopingu
Autor: Thinkstockphotos.com Nandrolon - lek sterydowy, wykorzystywany w dopingu

Spis treści

  1. Nandrolon jako lek - działanie i wskazania do stosowania
  2. Nandrolon jako środek dopingujący
  3. Co to jest nandrolon? Wyjaśnia prof. Jerzy Smorawiński, przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie
  4. Nandrolon - skutki uboczne
  5. Skutki uboczne nandrolonu - dr Łukasz Luboiński, ortopeda traumatolog Carolina Medical Center
  6. Nandrolon - przeciwwskazania

Nandrolon należy do grupy hormonów sterydowych, który znalazł zastosowanie nie tylko w lecznictwie, lecz także jako środek dopingujący. Najbardziej rozpowszechnione są dwie formy nandrolonu: dekanian nandrolonu oraz fenylopropionian nandrolonu, jednak najbardziej znana jest ta pierwsza.

Nandrolon jako lek - działanie i wskazania do stosowania

Nandrolon m.in. wpływa na rozrost mięśni szkieletowych i zwiększenie gęstości mineralnej kości. Z tego ostatniego powodu znalazł zastosowanie w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Poza tym stosuje się go w leczeniu przeciwbólowym wybranych przypadków raka sutka z przerzutami u kobiet.

Nandrolon jest zbliżony chemicznie do testosteronu, jednak jego działanie anaboliczne w porównaniu z testosteronem jest silniejsze.

Nandrolon stosuje się też w leczeniu niedoboru białka w okresie rekonwalescencji, w ciężkich stanach przed- i pooperacyjnych, po oparzeniach, złamaniach, radioterapii, w chorobach wyniszczających, niedożywieniu, w leczeniu odleżyn, w trakcie terapii lekami, takimi jak cytostatyki lub kortykosteroidy. Rzadziej stosuje się go w okulistyce w formie kropli do oczu.

Nandrolon jako środek dopingujący

Jak wynika z badań naukowców z Maastricht University w Holandii¹, w którym wzięło udział 16 doświadczonych kulturystów w wieku 19-44 lata, nandrolon w ciągu 8 tygodni przyczynił się do zwiększenia się masy ciała o 2,2 kg, beztłuszczowej masy ciała o 2,6 kg (mięśnie) i całkowitej wody w ciele o 1,4 kg. Nie stwierdzono zmian w ilości tkanki tłuszczowej, nawodnieniu tkanki mięśniowej, masie i gęstości kości. Kulturyści otrzymywali 200 mg nandrolonu decanoate tygodniowo lub placebo przez 8 tygodni.

- Nandrolon to typowy steroid, który przede wszystkim wzmacnia masę mięśniową - wyjaśnia prof. Smorawiński, przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Z kolei z badań specjalistów z Netherlands Centre for Doping Affairs wynika, że nandrolon (w dawce 200 mg) w ciągu 8 tygodni pozwolił 16 mężczyznom na przyrost beztłuszczowej masy ciała o ponad 3.1 kg (w tym 2,03 kg w tułowiu oraz 1,08 kg na nogach).² Dodatkowo stwierdzono spadek ilości tkanki tłuszczowej na nogach o 1,9 proc.

Nandrolon powoduje zatrzymywanie wody w stawach, dzięki czemu zażywający go atleci - zwykle uskarżający się na dolegliwości bólowe barków czy kolan - mogą trenować, nie czując bólu. Jednak wraca on po zaprzestaniu przyjmowania specyfiku.

Nandrolon ma formę roztworu do wstrzykiwań w mięśnie. Maksymalne stężenie wystąpi po dwóch, trzech dobach. Znane są przypadki stwierdzenia obecności mierzalnego stężenia u sportowca po zastosowaniu kropli do oczu zawierających nandrolon, stosowany dla odbudowy rogówki. Praktycznie nie działa po podaniu doustnym, gdyż doustnie wchłania się bardzo słabo.

Co to jest nandrolon? Wyjaśnia prof. Jerzy Smorawiński, przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie

Źródło: x-news.pl/TVN24

Nandrolon - skutki uboczne

Nandrolon przyspiesza przebudowę masy mięśniowej, proces regeneracji, ale brany przez okres dłuży i niezgodny z zaleceniami, ma wiele efektów ubocznych - mówi dr Łukasz Luboiński, ortopeda traumatolog w Carolina Medical Center. - Może prowadzić do zaburzeń osobowości, do labilności emocjonalnej - dodaje ekspert. Poza tym skutkami ubocznymi nandrolonu są:

Nandrolon, brany przez dłuższy okres i niezgodnie z zaleceniami, ma wiele efektów ubocznych - mówi dr Łukasz Luboiński, ortopeda traumatolog w Carolina Medical Center.

Skutki uboczne nandrolonu - dr Łukasz Luboiński, ortopeda traumatolog Carolina Medical Center

Źródło: x-news.pl/TVN24

Nandrolon - przeciwwskazania

Nandrolon jest wykrywany w moczu kilka miesięcy (nawet pół roku) po przyjęciu.

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroby nowotworowe

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością serca, zaburzeniem czynności nerek, nadciśnieniem tętniczym, migreną, cukrzycą, zaburzeniem czynności wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u dzieci i młodzieży podczas okresu dojrzewania, gdyż może zaburzyć ten proces.

Źródła:

1. Bodybuilders' body composition: effect of nandrolone decanoate -  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15076791

2. Body composition and anthropometry in bodybuilders: regional changes due to nandrolone decanoate administration - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11354529