LECZNICZA NALEWKA z malin. Przepisy na malinówkę

2015-08-19 7:49

Nalewka z malin jest pożądanym lekiem w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje gwałtowny wzrost zachorowań, ponieważ skutecznie obniża temperaturę w przebiegu grypy czy przeziębienia. Malinówka pomoże także na kobiece dolegliwości, ponieważ zmniejsza intensywność bólów miesiączkowych. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne posiada nalewka z malin. Wypróbuj sprawdzone przepisy.

LECZNICZA NALEWKA z malin. Przepisy na malinówkę
Autor: Thinkstockphotos.com LECZNICZA NALEWKA z malin. Przepisy na malinówkę

Spis treści

  1. Nalewka z malin na grypę i przeziębienie
  2. Dzikie owoce leśne
  3. Nalewka malinowa na problemy żołądkowo-jelitowe
  4. Nalewka z malin na kobiece dolegliwości
  5. Malinówka pomoże zahamować choroby nowotworowe i wzmocnić serce

Nalewka z malin na grypę i przeziębienie

Nalewka z malin zawiera bogactwo kwasów organicznych (jabłkowy, cytrynowy, salicylowy), które są odpowiedzialne głównie za oczyszczanie organizmu z toksyn. Jednak dzięki jednemu z nich malinówka jest także znakomitym środkiem przeciwgorączkowym. Kwas salicylowy, podobnie jak aspiryna, pobudza bowiem gruczoły potowe, dzięki czemu powoduje ochłodzenie organizmu i obniżenie temperatury ciała. W związku z tym nalewka z malin może być stosowana jako środek napotny w przeziębieniach czy w przebiegu grypy. Jak stosować nalewkę z malin, by skutecznie obniżyć temperaturę? 2-3 łyżeczki nalewki wlej do gorącej herbaty i wypij ją przed snem.

To ci się przyda

PRZEPIS na nalewkę malinową z miodem lipowym

Włóż kilo umytych i przebranych malin do dużego słoika. Zasyp je 0,5 kg cukru i zalej 1/2 szklanki miodu akacjowego. Następnie dodaj 0,35 l wódki, 0,5 l spirytusu i wymieszaj. Zakręć i odstaw w zaciemnione miejsce na 5 tygodni. Po tym okresie odcedź, zlej do butelek i odstaw na pół roku w chłodnym pomieszczeniu.

Dzikie owoce leśne

Nalewka malinowa na problemy żołądkowo-jelitowe

Liście malin działają ściągająco i przeciwzapalnie, a także hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Dlatego osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi polecamy nalewkę z owoców i liści malin na spirytusie.

Zrób to koniecznie

Nalewka z owoców i liści malin na spirytusie - PRZEPIS

Umyj i przebierz 1 kg dojrzałych malin. Następnie wrzuć je do wielkiego słoja, zasyp cukrem (0,5 kg) dodaj 10 g ususzonych liści i zalej spirytusem (0,5 l). Odstaw na około 6 tygodni. Co kilka dni należy wstrząsnąć słojem. Po 6 tygodniach przecedź nalewkę i przelej do butelek. Malinówka powinna leżakować ok. pół roku.

Dawkowanie: pij jedną łyżkę stołową 2-3 razy dziennie. Można też dodawać ją do herbaty.

Nalewka z malin na kobiece dolegliwości

Malinówka powoduje rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, dlatego może być stosowana w łagodzeniu bólu miesiączkowego. Ponadto ma właściwości uspokajające, w związku z tym pomaga kobietom w okresie menopauzy.

To ci się przyda

PRZEPIS na malinówkę z ginem

Włóż do garnka 1 kg dojrzałych malin, 0,5 kg cukru. Całość zalej 0,25 l wody i sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Zagotuj wieczorem i odstaw na noc do wystygnięcia. Rano znów zagotuj, ciągle mieszając. Następnie odcedź i ponownie zagotuj. Do gorącego roztworu dodaj 0,5 litra ginu. Dobrze wymieszaj i jeszcze raz odcedź. Po wystudzeniu rozlej do butelek. Zamknij je szczelnie i odstaw na 5-6 miesięcy w ciemne i chłodne miejsce.

Malinówka pomoże zahamować choroby nowotworowe i wzmocnić serce

Nalewka z malin, spożywana w umiarkowanych ilościach, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnić serce i zahamować procesy miażdżycowe, dzięki bogactwu minerałów w niej zawartych: potasowi (aż 151 mg/100 g), magnezowi (22 mg/100 g) i wapniowi (25 mg/100 g). Z kolei dzięki zawartości żelaza i miedzi ma właściwości krwiotwórcze i może wspomóc leczenie anemii.

Natomiast polifenole - silne antyoksydanty, których przedstawicielem jest kwas elagowy - zobojętniają szkodliwe działanie reaktywnych cząsteczek tlenu uszkadzających komórki naszego ciała. Dzięki temu wzmacniają odporność organizmu i posiadają właściwości przeciwnowotworowe.

Zrób to koniecznie

Lecznicza nalewka z soku malinowego na wódce - PRZEPIS

1 l soku wyciśniętego z dojrzałych i świeżych malin dodaj  do 1/2 l wódki i 0,5 kg cukru. Całość wymieszaj i odstaw na miesiąc. Po tym czasie odcedź przez sitko i zlej do butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia po pół roku leżakowania.