Kolejny powód, by jeść ryby. Mogą obniżyć ryzyko wystąpienia szumu w uszach
Badania pokazują, że regularne spożywanie ryb może znacząco obniżyć ryzyko rozwoju szumu w uszach, dolegliwości, która objawia się słyszeniem dźwięków, takich jak brzęczenie czy szelest, które nie są słyszalne przez otoczenie. Bogate w kwasy omega-3 ryby wspierają zdrowie układu krążenia, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie narządu słuchu.
Badania nad szumami usznymi
Zespół badawczy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie przeprowadził badania na grupie 73 000 pacjentów w celu analizy częstotliwości występowania szumów usznych, które dotykają milionów Brytyjczyków. Powodują, że wiele osób stale słyszy nieprzyjemne dźwięki, takie jak szum, dzwonienie, brzęczenie czy trzeszczenie.
W ciągu 30 lat obserwacji uczestników, którzy jedli więcej niż dwie porcje ryb tygodniowo, ryzyko wystąpienia szumów usznych okazało się niemal 25 proc. mniejsze w porównaniu do tych, którzy ryby spożywali rzadko lub wcale.
Z kolei u osób jedzących jedną porcję ryb tygodniowo ryzyko wystąpienia szumów usznych zmalało o 13 proc. Warto zauważyć, że konkretne gatunki również miały wpływ na te wyniki.
Wpływ różnych rodzajów ryb na ryzyko szumów usznych
Szumy w uszach są zazwyczaj związane z utratą słuchu wynikającą ze starzenia się, urazów lub problemów z krążeniem, ich ostateczna przyczyna pozostaje jednak nieznana.
Autorzy badania doszli do wniosku, że w szczególności tuńczyk, dorsz, halibut i skorupiaki były powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia szumów. Natomiast ryby o ciemnym mięsie, takie jak łosoś czy miecznik zwiększały prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Dodatkowo badania wykazały, że suplementy oleju rybnego, powszechnie stosowane ze względu na ich korzystny wpływ na zdrowie serca, mózgu i stawów, również podwyższały ryzyko szumów usznych, które dotyczą niemal 15 proc. Brytyjczyków.
Udowodniono, że owoce morza także mogą chronić przed słyszeniem nieprzyjemnych dźwięków. Opublikowane w zeszłym roku badania wykazały, że większe spożycie ryb może zmniejszać rozwój problemów ze słuchem nawet o 20 proc.
Naukowcy są przekonani, że kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w rybach mogą chronić zdrowie komórek ucha wewnętrznego lub łagodzić reakcje zapalne, które mogą być wywoływane przez głośny hałas, substancje chemiczne czy infekcje.
Badacze z Bostonu, korzystający z danych pochodzących z USA, mają nadzieję, że zidentyfikowanie związku między rybami a szumami usznymi pomoże przyszłym osobom cierpiącym na tę chorobę.
Autorzy badania podkreślili, że zidentyfikowanie modyfikowalnych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia szumów usznych może przyczynić się do opracowania skutecznych metod zapobiegania oraz stanowić podstawę do opracowania skutecznego leczenia.