Obcisłe „rurki” – za ciasne spodnie niebezpieczne dla zdrowia

2015-06-29 10:15

Obcisłe spodnie typu „rurki” są niebezpieczne dla zdrowia. Przekonała się o tym 35-letnia Australijka, która z powodu zbyt ciasnych dżinsów straciła czucie w nogach i trafiła do szpitala. Jednak za ciasne spodnie są groźne dla zdrowia jeszcze z kliku innych powodów. Sprawdź, jak bardzo niebezpieczne mogą być opinające spodnie.

Obcisłe spodnie typu „rurki” są niebezpieczne dla zdrowia. Przekonała się o tym mieszkanka Australii, która w zbyt ciasnych dżinsach niemalże cały dzień pomagała w przeprowadzce. Kobieta przez kilkanaście godzin schylała się i przenosiła pudła. Pod koniec dnia jej nogi spuchły i zdrętwiały do tego stopnia, że nie mogła się ruszyć. Wówczas trafiła do szpitala, gdzie lekarze musieli rozciąć spodnie, by je zdjąć. Po czterech dniach leczenia w szpitalu kobieta odzyskała władzę w nogach.

Obcisłe spodnie „rurki” – zbyt ciasne spodnie powodują  uszkodzenie mięśni

Spodnie „rurki”, które mocno ściskają łydki i uda, mogą doprowadzić do ustania napływu krwi do kończyn, czego konsekwencją jest uszkodzenie mięśni i porażenie włókien nerwowych. W terminologii medycznej nazywa się to ostry zespół ciasnoty przedziałów powięziowych. Do jego rozwoju może doprowadzić nie tylko miejscowy ucisk zewnętrzny (w tym długotrwałe ułożenie w wymuszonej pozycji), lecz także zasypanie, przygniecenie, a u osób chorych – zbyt obcisłe opatrunki (np. bandaże). Inne przyczyny to urazy, oparzenia i niewłaściwe zażywanie niektórych leków. Większość tych przypadków związana jest z masywną rabdomiolizą, czyli zespołem objawów wywołanych uszkodzeniem mięśni poprzecznie prążkowanych, który może doprowadzić do mioglobinurii, ostrej niewydolności nerek, rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, hipowolemii, a nawet wstrząsu.

Ostry zespół ciasnoty przedziałów powięziowych - objawy

  • ból mięśni, który nasila się podczas próby wyprostowania kończyny
  • osłabienie siły mięśniowej
  • twardy i bolesny obrzęk mięśni
  • nadmierne napięcie mięśni
  • przykurcz w stawach
  • zaburzenia czucia, a potem ruchu w obrębie kończyny, będące wynikiem porażenia mięśni

Obcisłe spodnie „rurki” mogą doprowadzić nawet do skrętu jądra

Inne niebezpieczne skutki zbyt obcisłych dżinsów to żylaki i problemy z pozbywaniem się toksyn z organizmu.

CZYTAJ TEŻ>>Żylaki na własne życzenie. Sprawdź, czy robisz wszystko, by mieć żylaki

Za ciasne spodnie, uciskając okolice miednicy mniejszej, w niektórych przypadkach mogą powodować nietrzymanie moczu i infekcje dróg moczowych. Dotyczy to także mężczyzn. Dodatkowo u nich uciskanie przez spodnie okolic krocza doprowadza do podwyższenia temperatury jąder, co nie służy plemnikom (konsekwencją mogą być nawet problemy z płodnością). Poza tym uciskanie tych okolic u panów może doprowadzić nawet do skrętu jądra. Jednak co gorsze, zbyt ciasne spodnie uciskają narządy w jamie brzusznej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich niewydolności.

Ponadto noszenie opinających spodni powoduje otarcia skóry i jej rogowacenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.