Sposoby na hemoroidy: zioła na hemoroidy

2021-11-30 14:03

Sposoby na hemoroidy zależne są od zaawansowania choroby - w początkowej jej fazie mogą pomóc zioła oraz inne domowe sposoby. Jednak jeśli choroba jest już zaawansowana pacjenci będą zmuszeni sięgnąć po rozwiązania, które oferuje medycyna.

Hemoroidy to bardzo uciążliwy problem. Jak radzić sobie z żylakami odbytu?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sposoby na hemoroidy: kąpiel
  2. Zioła na hemoroidy: nasiadówki
  3. Zioła na hemoroidy: u kobiet w ciąży
  4. Sposoby na hemoroidy: substancje chemiczne
  5. Sposoby na hemoroidy: terapia u lekarza
  6. Sposoby leczenia hemoroidów

Hemoroidy czy też guzki krwawnicze odbytu nie są chorobą, ale fizjologiczną częścią naszego organizmu. Dopiero zaburzenie ich funkcji lub budowy skutkuje przykrymi dolegliwościami, które potocznie nazywa się hemoroidami i sprawia, że szukamy skutecznych sposobów na hemoroidy.

Z punktu widzenia fizjologii guzki krwawnicze stanowią splot tętniczo-żylny, utworzony zwykle przez trzy (u niektórych cztery) twory naczyniowe o średnicy ok. 10 mm. Co prawda ich rola w organizmie nadal nie jest do końca poznana, pełnią jednak ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu zjawiska kontynencji, tj. zdolności do zatrzymywania stolca.

Zdarza się, że prawidłowa budowa guzków krwawniczych i pełniona przez nie funkcja zostają zaburzone. Dzieje się tak często na skutek ich patologicznego przekrwienia, współistniejącego często ze stanem zapalnym. Mówimy wtedy o tzw. chorobie hemoroidalnej, której objawami są m.in. świąd i pieczenie okolic odbytu, ból oraz dyskomfort. Walkę z nimi można zacząć w domu, między innymi poprzez zastosowanie ziół. W początkowej fazie choroby przynoszą dużą ulgę.

Domowe sposoby na hemoroidy

Sposoby na hemoroidy: kąpiel

Ulgę w walce z hemoroidami przynosi wszystko, co łagodzi ból i obkurcza rozszerzone żyły, a więc także zwykła kąpiel. Warto posiedzieć przez kilkanaście minut w wypełnionej do połowy ciepłą wodą wannie w pozycji kucającej. Kąpiel wspomaga krążenie, pomoże odpłynąć krwi nagromadzonej w rozszerzonych żyłach i zmniejszy ich obrzęk. Kąpiel można wzbogacić o różne zioła. np. rumianek lub nagietek. 

Zioła na hemoroidy: nasiadówki

Korzystnie na hemoroidy działają także nasiadówki. Najlepiej używać do nich naparu z kory dębu, który wysusza i obkurcza naczynia. Znakomicie działa także oczar wirginijski. Opary tego ziela mają moc bakteriobójczą, ściągającą, a nawet zasklepiającą ranki, które czasem powstają w żylakach odbytu. Łagodząco i przeciwbakteryjnie działają okłady z gotowanej cebuli lub z soku z cebuli.

Z bólem towarzyszącym hemoroidom natomiast można walczyć za pomocą przykładania woreczka z lodem.

Warto też wspomnieć o wyciągach z rumianku czy nagietka – ich zadaniem jest znoszenie stanu zapalnego w obrębie odbytu i guzków krwawniczych, z kolei balsamowi peruwiańskiemu przypisuje się działanie odkażające i przeciwzapalne. Propolis wykazuje działanie antyseptyczne, a eskulina z kasztanowca, tribenozyd i wyciąg z ruszczyka kolczastego uszczelniają naczynia krwionośne.

Warto wiedzieć

Zioła na hemoroidy: u kobiet w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży przyczyną choroby hemoroidalnej jest wzrost ciśnienia żylnego (również w żyłach okolicy odbytu) i rozszerzenie światła naczyń. Jest to po części skutkiem wzrostu ilości progesteronu, a także mechanicznego ucisku miednicy na żyły jamy brzusznej.

Objawy choroby hemoroidalnej najczęściej ustępują po porodzie. Oprócz diety, odpowiedniej higieny odbytu i unikania pozycji siedzącej. O zastosowaniu maści czy czopków powinien zadecydować lekarz.

Warto dodać, że dla kobiet w ciąży cierpiących na hemoroidy niekorzystne są nasiadówki. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie przecieranie okolic odbytu ciepłą torebką czarnej herbaty. Tanina zawarta w liściach herbaty także działa obkurczająco i wysuszająco. Można także robić kompresy na hemoroidy z wacika nasączonego naparem herbaty.

Czytaj też: Hemoroidy - akcja operacja. Zabiegi usuwania żylaków odbytu   

Sposoby na hemoroidy: substancje chemiczne

Do substancji chemicznych na hemoroidy zaliczyć można związki miejscowo znieczulające. To m.in. benzokaina i lidokaina. Zastosowanie znajdują również: rezorcyna – ma działanie odkażające i zdolność do pobudzania procesów odnowy skóry, kwas hialuronowy, który działa nawilżająco, co z kolei usprawnia procesy gojenia się ran oraz tlenek cynku, wykazujący działanie ściągające i zdolność do przyspieszania procesu gojenia się zmian.

Sposoby na hemoroidy: terapia u lekarza

Gdy hemoroidy wyjątkowo dokuczają i nie ma szansy na pozbycie się ich domowymi sposobami, warto skorzystać z zabiegów medycznych, które uwolnią nas od problemu. Istnieje kilka technik usuwania hemoroidów.

Najstarszą metodą chirurgicznego usuwania żylaków odbytu dziś zastępują techniki, w których odcina się je od zaopatrzenia w krew za pomocą nałożenia gumowych obrączek lub zamknięcia naczyń doprowadzających krew poprzez wstrzyknięcie specjalnej substancji. W leczeniu żylaków odbytu stosuje się także fotokoagulację lub krioterapię guzków.

Doskonalą się także techniki, które usuwają hemoroidy za pomocą niszczenia naczyń doprowadzających do nich krew. Dziś coraz częściej używa się do tego celu lasera. Jego promień prowadzi do fotokoagulacji naczynia zaopatrującego żylak. W konsekwencji guzek obumiera i odpada. Za pomocą lasera można też dokonać waporyzacji, czyli odparowania dużych żylaków odbytu, które są już poza odbytem. Zabieg ten jest alternatywą dla chirurgicznego usuwania takich dużych guzków.

Warto wiedzieć: HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Sposoby leczenia hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. Nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego warto i trzeba je leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Posłuchaj naszego eksperta - chirurga Jacka Waligóry ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Sposoby leczenia hemoroidów