Maska brzuszna zawału serca: nietypowe objawy zawału

2021-10-25 8:09

Maska brzuszna zawału to zespół objawów zawału serca. Nie są one typowe dla zawału serca, lecz dla chorób układu pokarmowego, dlatego zawał może być z nimi mylony. To znacznie opóźnia postawienie właściwej diagnozy i zwiększa ryzyko śmierci chorego. Sprawdź, jak rozpoznać tzw. maskę brzuszną zawału serca.

maska  brzuszna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Maska brzuszna zawału - co to takiego?
  2. Maska brzuszna zawału serca – jak rozpoznać?
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Maska brzuszna zawału - co to takiego?

Maska brzuszna zawału to zespół nietypowych objawów zawału serca. Martwica w mięśniu sercowym najczęściej objawia się bólem za mostkiem, który zwykle jest określany jako ostry i gniotący, i dusznością. Jednak u niektórych osób, zwłaszcza starszych lub tych zmagających się z cukrzycą, zawał może nie dawać typowych dolegliwości.

Maska brzuszna zawału serca – jak rozpoznać?

Maska brzuszna zawału serca charakteryzuje się:

  • bólem nadbrzusza (głównie pod prawym łukiem żebrowym), przy czym ból ten jest łagodniejszy niż ten w przebiegu klasycznego zawału serca
  • nudnościami i wymiotami oraz związanym z tym osłabieniem

Są to objawy wskazujące na zawał dolnej ściany serca – tzn. tej, która poprzez przeponę sąsiaduje z jamą brzuszną i narządami usytuowanymi w nadbrzuszu. Wówczas ból może promieniować w te okolice i być połączony z innymi dolegliwościami, typowymi właśnie dla schorzeń układu pokarmowego.

Dla zawału dolnej ściany serca charakterystyczna jest także bradykardia zatokowa, która występuje u 9-25 procent wszystkich pacjentów w 1. godzinie z ostrego zawału mięśnia sercowego. Nie pogarsza ona rokowania pacjenta i nie wymaga leczenia.

Śmiertelność pacjentów z zawałem dolnej ściany serca jest znacznie niższa niż pacjentów z zawałem ściany przedniej serca. Niestety, u części chorych z zawałem ściany dolnej występują istotne hemodynamicznie powikłania, pogarszające rokowanie.

Czy grozi ci zawał serca?

Pytanie 1 z 10
Czy ktoś w twojej rodzinie miał zawał serca?