Wojskowy sposób na szybkie zaśnięcie. Nawet nie zauważysz, kiedy to się stanie

2024-03-21 13:10

Masz trudności, żeby zasnąć? Długo leżysz w łóżku, przewracając się z boku na bok? Czujesz zmęczenie, ale gdy tylko się położysz, to senność mija? Sprawdź tę prostą i sprawdzoną metodę, praktykowaną m.in. przez żołnierzy na misjach. Ten trik sprawi, że w krótkim czasie odpłyniesz w błogi sen.

Wojskowy sposób na szybkie zaśnięcie. Nawet nie zauważysz, kiedy to się stanie
Autor: GettyImages Wojskowy sposób na szybkie zaśnięcie. Nawet nie zauważysz, kiedy to się stanie

Żołnierski sposób na szybkie zaśnięcie

O żołnierzach mówi się, że wykorzystują każdą wolną chwilę na sen, bo zawsze muszą być w pełni sił i w gotowości do działania. Dlatego właśnie muszą mieć wypracowane metody szybkiego zasypiania.

CZYTAJ TEŻ: Zdrowy sen: 9 rad, jak dobrze spać

Teraz z tego sposobu mogą skorzystać też cywile. Bo, jak powszechnie wiadomo, zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania nie tylko na misji wojskowej.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Skutki niedoboru snu

Niedobór snu powoduje pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie odporności, osłabienie koncentracji, pogorszenie stanu psychofizycznego, zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju, zwiększa ryzyko stanów depresyjnych oraz powoduje zwiększone napięcie nerwowe.

Nieodbór snu może też sprzyjać tyciu, wskutek podjadania za dnia po nieprzespanej nocy i z powodu wzrostu poziomu kortyzolu w organizmie – hormonu stresu, którego nadmiar widać gołym okiem w postaci „kortyzolowego brzucha”.

CZYTAJ TEŻ: Sen polifazowy - czy jest zdrowy? Rodzaje snu polifazowego

Wojskowa metoda, która ma ułatwiać zasypianie żołnierzom na froncie, przydaje się wielu osobom na ich codziennych mały frontach życiowych zmagań.

Metoda na szybkie zaśnięcie w trudnych warunkach

Sposób na zasypianie w ekstremalnych warunkach przydaje się zarówno zaganianym rodzicom, wybudzanym przez dzieci w nocy, jak i zestresowanym pracownikom, którzy bezsennością odreagowują życie na najwyższych obrotach. Oto przepis na szybkie zaśnięcie:

  • połóż się
  • rozluźnij mięśnie twarzy
  • rozluźnij ręce i ramiona
  • rozluźnij tułów
  • obserwuj, jak oddychasz i rozluźniaj mięśnie klatki piersiowej
  • rozluźnij mięśnie nóg
  • wizualizuj sobie schodzące z mięśni napięcie
  • oczyść umysł, możesz nawet powtarzać sobie: „Nie myśl, wycisz, wyluzuj” itp.
  • wyobraź sobie kojące kołysanie hamaka lub łódki i poczuj, jak delikatnie odpływasz i zasypiasz w mig.