"Królewski kwiat" na nerwy, bóle głowy, dobry sen i piękną cerę. Rośnie tuż za rogiem

2023-07-07 13:25

Królewski kwiat jaśminu jest niezwykłym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nerwami, bólami głowy, niedoborem snu oraz marzących o pięknej cerze. A co najlepsze, ten magiczny kwiat rośnie tuż za rogiem, gotowy, by dostarczyć swoje dobroczynne właściwości.

Królewski kwiat na nerwy, bóle głowy, dobry sen i piękną cerę. Rośnie tuż za rogiem
Autor: Getty Image

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania ziół, ale nie wszyscy wiedzą, że także kwiaty, które kwitną w naszych ogrodach wiosną i latem, posiadają wiele cennych właściwości. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej właściwościom kwiatów jaśminu i dowiemy się, kiedy je zbierać oraz co można z nimi zrobić.

Jakie są właściwości kwiatu jaśminu?

Jaśmin lekarski to roślina pochodząca z Azji, a mówi się, że już na dworze cesarza Chin pito herbatę z jej kwiatów. Obecnie wykorzystuje się je zarówno w kosmetyce, jak i w celach leczniczych. Kwiaty jaśminu charakteryzują się intensywnym zapachem i mają korzystny wpływ na organizm. Jeśli masz jaśminowe kwiaty w swoim ogrodzie, możesz przygotować z nich herbatę. Dowiedz się, jak to zrobić i jak jeszcze wykorzystać kwiaty jaśminu w kuchni.

Kwiaty jaśminu są znane z właściwości uspokajających, działają kojąco i łagodząco. Herbata z nich przygotowana będzie doskonała dla osób, które mają problemy ze snem, a także pomoże w redukcji stresu. Napar z kwiatów jaśminu wspomaga również pracę wątroby i chroni ją przed chorobami.

Kwiaty jaśminu zawierają dużo polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne i neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Chronią one organizm przed wieloma chorobami, mają właściwości przeciwnowotworowe i opóźniają procesy starzenia. Picie herbaty jaśminowej wspiera także pracę serca i zapobiega zawałowi, a także obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi.

Napar z kwiatów jaśminu ma również właściwości bakteriobójcze, łagodzi infekcje i działa przeciwzapalnie. Kwiaty jaśminu korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego, wspierają trawienie i przyspieszają metabolizm, co może pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Co ciekawe, dawniej uważano, że jaśminowe kwiaty mają działanie afrodyzjakalne.

Co można zrobić z kwiatów jaśminu?

Najczęściej suszone kwiaty jaśminu używa się do przygotowania naparów. Zastanawiasz się, jakie są inne zastosowania kwiatów jaśminu w kuchni? Można je na przykład używać jako dekoracji do ciast, babeczek, budyniów, zup czy owsianek.

Kwiaty jaśminu świetnie sprawdzą się również jako jaśminowy syrop. Wystarczy połączyć kilka garści kwiatów z czterema łyżkami miodu, szklanką wody i sokiem z cytryny. W garnku podgrzej wodę z miodem, poczekaj, aż się rozpuści, a następnie dodaj sok z cytryny, gdy napój przestygnie, włóż kwiaty do ciemnego naczynia i zalej miksturą. Odstaw na dwa dni, a syrop przechowuj w lodówce. Możesz go dodawać do wody, letniej herbaty lub spożywać łyżeczkę dziennie w celach uspokajających lub na ból gardła.

Kwiaty jaśminu wykorzystuje się także w produkcji perfum i kosmetyków. Jeśli chcesz się zrelaksować, możesz wrzucić garść suszonych kwiatów jaśminu do wanny z ulubionym płynem do kąpieli. Warto wybierać produkty zawierające naturalne składniki.

Przepis na herbatę z kwiatów jaśminu:

Suszone kwiaty jaśminu można użyć do przygotowania aromatycznej herbatki. Wsyp łyżeczkę suszu do filiżanki lub kubka, a następnie zalej go gorącą wodą. Odstaw napar na pięć do 10 minut.

Możesz również połączyć kwiaty jaśminu z ulubionymi herbatami liściastymi. Pasują zarówno do czarnej, jak i zielonej herbaty. Kwiaty jaśminu podkreślą również smak rumianku. Jeśli lubisz słodkie napoje, dodaj ulubiony miód do herbaty z jaśminu, kiedy lekko przestygnie. Jeśli jednak ograniczasz spożycie kalorii, możesz zastąpić go erytrolem, ksylitolem lub stewią.