Angina Plauta-Vincenta: angina na którą chorują tylko mężczyźni

2014-06-27 11:59 miesięcznik Zdrowie

Angina Plauta-Vincenta to angina, na którą chorują tylko mężczyźni. To nie żart - naprawdę istnieje specyficzna postać ropnego zapalenia migdałków podniebiennych, która dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Schorzenie nazwano anginą Plauta-Vincenta od nazwisk uczonych, którzy jako pierwsi opisali ten specyficzny rodzaj zapalenia gardła.

Angina Plauta-Vincenta (angina wrzodziejąco-błoniasta), znana też jako męska angina, to choroba prawdopodobnie wywoływana przez bakterie - wrzecionowce i krętki - w wymazie pobranym z gardła znajduje się Fusobacterium necrophorum, Leptotrichia buccalis i Treponema vincenti. Lekarze jednak nie są pewni, czy te bakterie są bezpośrednią przyczyną choroby, czy pojawiają się na migdałkach w wyniku wtórnego nadkażenia. Angina Plauta-Vincenta częściej występuje u osób młodych, zaniedbujących higienę jamy ustnej, niedożywionych.

Angina Plauta-Vincenta: objawy

Ogólne objawy anginy Plauta-Vincenta są dość łagodne i dotyczą tylko jednego migdałka. Należą do nich:

  • złe samopoczucie
  • stany podgorączkowe
  • uczucie "zawadzania" w gardle
  • odynofagia czyli kłopoty z przełykaniem - jednostronne
  • cuchnący oddech

Angina Plauta-Vincenta: diagnostyka

Lekarz w trakcie badania stwierdza, że migdałek jest pokryty brudnoszarym nalotem, który daje się łatwo oddzielić, ale wywołuje to krwawienie. Pod warstwą nalotu występuje głębokie owrzodzenie. Zmiany na migdałku występują w jego górnym biegunie, ale mogą rozprzestrzeniać się na inne okolice jamy ustnej, np. podniebienie, dziąsła, drugi migdał lub policzki.

Stawiając diagnozę, przede wszystkim należy wykluczyć choroby nowotworowe migdałków podniebiennych i ostrą białaczkę - pobiera się wycinek lub wykonuje biopsję. Poza tym anginę Plauta-Vincenta różnicuje się z błonicą i anginą agranulocytarną.

Angina Plauta-Vincenta: leczenie

Leczeniem pacjenta z męską anginą powinien się zająć laryngolog. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków z grupy penicylin, metronidazolu oraz leków zwalczających objawy, czyli przeciwgorączkowych i odkażających. Zwykle nalot oddziela się od migdałka po 1-2 tygodniach i owrzodzenie się goi. Czasem jednak nalot musi być usunięty mechanicznie.

Angina [wideo]

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Jakie są jej objawy? Czy ostry ból gardła zawsze oznacza anginę? Jak wygląda leczenie tej choroby? Wszelkie wątpliwości dotyczące anginy rozwieje nasz ekspert.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE