Nasiona papai na pasożyty? Lekarze komentują najnowszy hit z TikToka

2022-12-06 10:30

Choć TikTok jest pełen porad medycznych, nie zawsze są one zgodne z założeniami naukowców. Ostatnio na tym portalu społecznościowym głośno zrobiło się o jedzeniu nasion papai w celu zwalczenia pasożytów jelitowych. Czy to faktycznie prawda? Głos w tej sprawie zabrali badacze.

Nasiona papai na pasożyty? Naukowcy komentują najnowszy trend z TikToka
Autor: TikTok Na TikToku krążą filmiki promujące przeciwpasożytnicze właściwości nasion papai. Eksperci zabrali głos w tej sprawie.

Wiele się mówi o przeciwpasożytniczych właściwościach niektórych pestek. Dotychczas miano "lekarstwa" na pasożyty uzyskały pestki dyni. Jednak na TikToku zaczęło roić się od porad medycznych dotyczących skuteczności jedzenia nasion papai w celu pozbycia się pasożytów jelitowych. Choć użytkownicy tego portalu są przekonani, że to dobry sposób, naukowcy nie do końca podzielają tę opinię.

Poradnik Zdrowie: pasożyty

Zbyt mało dowodów

Mimo teoretycznych właściwości przeciwpasożytniczych nasion papai, ich skuteczność jest niska poza warunkami laboratoryjnymi.

„Nie wykazano, aby to było skuteczne poza warunkami badań klinicznych” – powiedział Amesh A. Adalja, lekarz medycyny, ekspert od chorób zakaźnych i starszy naukowiec w Johns Hopkins Center for Health Security.

„Niektóre produkty faktycznie zawierają związki, które mogą mieć zdolność zabijania niektórych pasożytów i powodowania ich wydalania z organizmu, ale nie ma dostatecznych danych sugerujących, że powinieneś zmienić swoją dietę, aby pozbyć się pasożytów” - tłumaczy dr Adalija.

Co ciekawe, obawa przed pasożytami wcale nie jest uzasadniona. Jak uspokajają badacze, większość społeczeństwa nie ma żadnych pasożytów w układzie pokarmowym, a jeśli już się pojawią, dotyczy to naprawdę niewielkiego odsetka ludności.

Jak podkreśla William Schaffner, lekarz medycyny, specjalista chorób zakaźnych i profesor Vanderbilt University School of Medicine, "Przeciętny Amerykanin nie ma żadnych pasożytów. Lekarze w USA nie opiekują się pacjentami, którzy mają pasożyty jelitowe, chyba że są to ludzie, którzy niedawno przybyli z krajów słabo rozwiniętych”. Jedzenie nasion papai w celu pozbycia się pasożytów nie ma więc większego sensu. "Nie popierałbym tego" - dodaje Schaffner.

Choć istnieją badania, które potwierdzają przeciwpasożytnicze właściwości nasion papai, tak naprawdę dowodów jest zbyt mało i są zbyt słabe, by rozpowszechniać pomysł jedzenia nasion papai na TikToku.

Czy nasiona papai mogą zaszkodzić?

Skoro naukowcy twierdzą, że wcale nie musimy spożywać nasion papai, gdyż tak naprawdę nie mamy pasożytów, to czy ich jedzenie niesie za sobą jakieś zagrożenie dla zdrowia?

Otóż okazuje się, że nasiona papai, nie dość, że wcale nie są smaczne, to jeszcze nie wnoszą zbyt wiele dla naszego organizmu.

Według Według Giny Keatley, certyfikowanej dietetyczki praktykującej w Nowym Jorku, połknięcie nasion papai może spowodować rozstrój żołądka.

"Połknięcie nasion w całości nie pozwoli twojemu organizmowi na dostęp do żadnych składników odżywczych innych niż nierozpuszczalny błonnik" - powiedziała.

Jeśli mimo wszystko obawiasz się, że możesz mieć pasożyty, lepiej skontaktuj się z lekarzem, zamiast stosować niesprawdzone porady z TikToka. Jeśli okaże się, że faktycznie twój układ pokarmowy został zainfekowany pasożytami, lekarze podadzą ci prawdziwe leki przeciw robakom, m. in. iwermektynę lub albendazol - podkreśla dr Adalja.