Masz zaparcia? Ekspertka od jelit: ten prosty sposób natychmiast przyniesie ulgę

2023-07-02 17:40

Zaparcia to powszechny problem wielu osób. Nie mówi się o nich dużo, choć ich wpływ na zdrowie i jakość życia jest bardzo istotny. Można z nimi skutecznie walczyć – przekonują lekarze. Oto kilka strategii, które pomogą pozbyć się zaparć raz na zawsze.

Masz zaparcia? Ekspertka od jelit: ten prosty sposób natychmiast przyniesie ulgę
Autor: Getty Images Masz zaparcia? Ekspertka od jelit: ten prosty sposób natychmiast przyniesie ulgę

Wielu osób nie informuje lekarza o tym, że zmaga się za zaparciami ze wstydu. Ten uciążliwy problem dotyka miliony osób na świecie, ale istnieją strategie, które pomogą sobie z nim poradzić. Ważne jest, by nieco zmodyfikować dietę i styl życia.

Zacznij od śniadania i ruchu

By pokonać zaparcia, warto postawić na aktywność fizyczną. Ekspertka specjalizująca się w dziedzinie zdrowia jelit dr Megan Rossi radzi, by skupić się na ćwiczeniach o niskiej intensywności takiej jak spacer. Specjalistka wyjaśnia, że najlepiej wybrać się na niego zaraz po śniadaniu.

Samo śniadanie także może pomóc obudzić jelita, o ile zawiera tłuszcze i węglowodany. Dr Rossi mówi, że dobrze zacząć dzień od małej miski owsianki z pełnotłustym jogurtem naturalnym i mieszanką nasion.

Zdrowo Odpytani: Czarna lista dietetyka. Tych trzech produktów absolutnie nie jedz na śniadanie

Błonnik i nawodnienie to podstawa

Odpowiednie nawodnienie to również ważna broń z tym problemem. Minimum dwa litry płynów dziennie to podstawa. Ekspertka wyjaśnia, że najlepszym wyborem jest woda. Lecz rano pomocna może okazać się kawa lub herbata, która również "rozruszają" jelita.

Błonnik jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Lekarka wyjaśnia, że 30 g błonnika dziennie to "must have". A jego włączenie do diety wcale nie musi sprawić trudności. Wystarczy postawić na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Badania wskazują, że szczególnie pomocne w walce zaparciami mogą okazać się suszone śliwki i kiwi.

Masaż jelit zaskoczy efektami

Masaż jelit to kolejny sposób ekspertki na walkę z zaparciami. Lekarka mówi, by przede wszystkim skupić się na jelicie grubym. Jedno z badań, na jakie powołuje się dr Rossi, wykazało, że prosty masaż jelit przez dwa miesiące był skutecznym dodatkiem, który ułatwiał wypróżnianie u osób stosujących środki przeczyszczające. Badani odczuli ulgę w bólach brzucha i łatwiej było im się wypróżniać.

Lekarka masaż zaleca go swoim pacjentom. A oni doceniają jego zalety, czyli prostotę, fakt, że mogą go wykonywać samodzielnie w domu i to, że jest zupełnie za darmo. Jak prawidłowo wykonać masaż jelit pokazuje kręgarz dr Adam Fields.