Za darmo i bez skierowania. Szybkie testy na COVID-19 zrobimy w kolejnych punktach

2022-01-28 10:22

Już w przyszłym tygodniu w punktach, w których wykonywane są testy wymazowe PCR można będzie również wykonać test antygenowy - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w wypowiedzi dla radiowej Jedynki.

Szybkie testy na COVID-19 bez skierowania zrobimy w kolejnych punktach. Wystarczy wypełnić formularz
Autor: Getty Images

Wiceminister zdrowia pytany był w radiowej Jedynce o to, co - w kontekście rozszerzania miejsc wykonywania testów o apteki - powinien robić pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem. "Nasza strategia na jesień i zimę, walka z koronawirusem w piątej fali przewiduje m.in. zwiększenie ilości testowania. To jest bardzo ważne przy tak dużej zakaźności tego wirusa" – zaznaczył wiceminister Kraska.

Powiedział, że od czwartku test można wykonać w aptekach. "Na tę chwilę do tego programu przystąpiło 137 aptek. Widzimy, że z godziny na godzinę i z dnia na dzień, tych aptek będzie przybywało" – podał, przypominając, że test można wykonać w aptece bez skierowania.

"Oprócz tego, że włączyliśmy do testowania masowego apteki, w przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane wymazów do badań PCR" – zapowiedział.

Zaznaczył, że w punktach wymazowych testy antygenowe będą wykonywane bez skierowania. Wymagane, jak wyjaśnił, będzie wypełnienie krótkiego formularza.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID