Ważny apel do seniorów. Chodzi o COVID-19

2022-01-31 8:46

Choć największą grupę osób zaszczepionych stanowią osoby po 60. roku życia, to jednocześnie najwięcej tych osób umiera z powodu COVID-19. W dobie piątej fali seniorzy powinni ograniczyć kontakty z innymi osobami - apelował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waloryzacja rent i emerytur 2022
Autor: Getty Images Waloryzacja rent i emerytur 2022

Przedstawiciel resortu zdrowia w niedzielę podkreślił, że "szczepienie w jakimś stopniu chroni nas przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją przed śmiercią, ale na pewno nie chroni przed nas przed zakażeniem".

Wiceminister zwrócił uwagę, że grupa osób powyżej 60. roku życia w naszym kraju stanowi 78 proc. wszystkich osób, które są zaszczepione. W tym przedziale wiekowym, to dość wysoki wskaźnik, należy jednak zauważyć, że zdecydowana większość osób umierających po przegranej walce z koronawirusem to właśnie osoby po 60. roku życia. 

Kraska zaapelował do seniorów, by ograniczyli kontakty z innymi osobami.

"Wytrzymajmy jeszcze te kilkanaście tygodni (...) Tutaj statystyki są bezlitosne. Te osoby mają wiele chorób współistniejących. Każda infekcja, każde zakażenie koronawirusem może powodować zdecydowanie pogorszenie ich stanu zdrowia. Stąd mój apel: przestrzegajmy tych wszystkich naszych zaleceń, ograniczmy kontakty. Mam nadzieję, że to jeszcze kilka tygodni i będziemy powoli wychodzić z tej piątej fali" - powiedział.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że przy dziennej liczbie zakażeń na poziomie 50 tys. przypadków, 15 proc. z nich to osoby powyżej 60. roku życia, czyli ok. 7-7,5 tys. zakażonych.

Bezpośrednie badanie pacjenta w wieku powyżej 60 lat przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia u niego zakażenia, może pozwolić na ograniczenie liczby osób, które umrą w powodu COVID-19.

"Tych zgonów mamy bardzo dużo. To jedna z metod, która - mam nadzieję - pozwoli uniknąć niepotrzebnych zgonów" - zaznaczył.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19