Twórca szczepionki: Nie możemy co pół roku szczepić planety na Covid-19

2022-01-05 7:10

Jeden z twórców szczepionki na Covid-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca powiedział, że próba szczepienia całej populacji świata co pół roku jest niewykonalna. Zaznaczył, że należy skupić się na osobach szczególnie narażonych na zachorowanie, zamiast podawać kolejne dawki wszystkim po 12. roku życia.

kobieta w masce
Autor: Getty Images

"Nie możemy co pół roku szczepić planety na Covid-19" - powiedział Andrew Pollard w wywiadzie dla dziennika "The Telegraph".

Potrzeba więcej danych, aby ustalić "czy, kiedy i jak często będą potrzebowali dodatkowej dawki ci, którzy są zagrożeni" - dodał Pollard.

NAukowiec przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy naprawdę potrzebna jest czwarta dawka szczepionki, oraz że powinno się podjąć decyzję o takiej kampanii szczepień dopiero po kolejnych badaniach.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Tymczasem Izrael rozpoczął już szczepienia czwartą dawką, którą od poniedziałku mogą otrzymać w tym kraju wszyscy pracownicy służby zdrowia i osoby powyżej 60. roku życia. Niemcy także już zdeklarowali, że "będą potrzebowali czwartej dawki szczepionki".

Pollard powiedział jednak w wywiadzie, że jeśli chodzi o pandemię, to "najgorsze jest już za nami" i aby wyjść na prostą, świat "musi tylko przebrnąć przez zimę".