Szef WHO o zakończeniu pandemii COVID-19. Musi to nastąpić w 2022 roku

2021-12-22 11:43

Szef Światowej Organizacji Zdrowia skierował apel o zjednoczenie się i podejmowanie trudnych decyzji w związku z COVID-19. Jest to konieczne do zakończenia pandemii koronawirusa w ciągu najbliższego roku.

Szef WHO o zakończeniu pandemii COVID-19. Musi to nastąpić w 2022 roku
Autor: Getty Images

- 2022 musi być rokiem, w którym nastąpi kres pandemii COVID-19- oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w rozmowie z dziennikarzami w Genewie. Mając na uwadze nadchodzące święta Bożego Narodzenia, podkreślił, że „wszyscy chcemy spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną”. – Wszyscy chcemy wrócić do normalności – dodał.

Tylko jak zaznaczył szef WHO, nie będzie tego powrotu, jeśli teraz nie zapewnimy odpowiedniej ochrony, zwłaszcza w obliczu pojawienia się nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron. Uznany został przez ekspertów WHO za „wysoce zaraźliwą odmianą”, która szybko się przenosi.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

Nowy wariant został wykryty 11 listopada br. w Botswanie w środkowej części Afryki Południowej. Od tego momentu odnotowano go w dziesiątkach krajów. Jego pojawienie też zniszczyło nadzieję, że najgorszy okres pandemii mamy już za sobą.

Zdaniem ekspertów nowy wariant koronawirusa Omikron nie jest bardziej poważny niż nadal dominujący szczep tzw. wariant Delta. Ustalono jednak, że wykazuje większą zdolność do przenoszenia się i niepokojącą odporność na szczepionki na COVID-19.  

„Musimy położyć kres nierównościom”

W związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń Tedros zachęcał do odwoływania zaplanowanych imprez. – Lepiej świętować później niż świętować teraz i smucić się później – powiedział.

Teraz trzeba skupić się na zakończeniu pandemii. Do tego celu potrzebne jest - zdaniem szefa WHO – użycie wszystkich narzędzi, jakie są do dyspozycji, począwszy od szczepionek po noszenie masek, dezynfekcje rąk i utrzymywanie zalecanego dystansu między ludźmi.

Jak zaznaczył Tedros, należy też wyrównać dostęp do szczepionek na całym świecie. – Jeśli mamy zakończyć pandemię w nachodzącym roku, musimy położyć kres nierównościom – podsumował.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?