Szczepionka na COVID-19 zapobiega PIMS. Wykazuje wysoką skuteczność

2022-01-12 9:42

Żadne zaszczepione dziecko nie trafiło z powodu PIMS na reanimację. To jest dla pediatrów bardzo ważna informacja – powiedział prof. Leszek Szenborn. Skuteczność szczepionki w zapobieganiu występowania zespołu pocovidowego u dzieci wynosi ponad 91 proc.

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19
Autor: Getty Images

7 stycznia 2021 w Stanach Zjednoczonych ukazała się praca, z której wynika, że szczepionka przeciw COVID-19 chroni dzieci przed PIMS (tzw. wieloukładowym zespole zapalnym) na poziomie ponad 91 proc. Tę informację na konferencji prasowej we wtorek przekazał prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu.

Zespół pocovidowy u dzieci jest to rzadkie powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 o nie do końca znanym patomechanizmie. Polega na uogólnionym stanie zapalnym, który uszkadza różne tkanki i narządy. Do typowych objawów PIMS zalicza się m.in. wysoka gorączka i uszkodzenia różnych narządów.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Ważna informacja dla pediatrów

Szczepionka zapobiega powikłaniom po COVID-19 w postaci PIMS. Prof. Leszek Szenborn powiedział, że do tej pory w USK zaszczepiono ponad 367 tys. osób, w tym 1030 dzieci pierwszą dawką w grupie wiekowej 5-11 lat i 340 dwiema dawkami.

- Żadne zaszczepione dziecko nie trafiło z powodu PIMS na reanimację. Rodzice nie zgłosili niepokojących objawów, co nie znaczy, że ich nie ma. Trzy czwarte dzieci po podaniu szczepionki ma ból ramienia, ale to są łagodne objawy. To są szczepionki bardzo dobrze tolerowane – poinformował prof. Leszek Szenborn.

Według eksperta bez szczepień nie da się zatrzymać epidemii COVID-19. Zwrócił uwagę, że czwarta fala zakażeń, jeśli chodzi o dzieci, była dużo większa w porównaniu z falą drugą i trzecią. Jak dodał prof. Leszek Szenborn, „po raz pierwszy tak dużo dzieci na raz chorowało”.

Specjalista chorób zakaźnych podkreślił, że czwarta fala przyniosła również wzrost liczby pacjentów z PIMS. Na szczęście, jak przekazał, są wypracowane skuteczne schematy leczenia tego powikłania.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?