Rekordowo długa izolacja. Mężczyzna od 14 miesięcy ma pozytywny wynik testu COVID-19

2022-02-16 9:55

To prawdopodobnie najdłuższy okres izolacji z powodu infekcji COVID-19 w historii. Obywatel Turcji Muzaffer Kayasan przechodzi koronawirusa od 14 miesięcy. 56-latek wykonał dotychczas 78 testów na obecność wirusa. Wszystkie dały pozytywny wynik.

izolacja
Autor: Getty Images

Mężczyzna zachorował na COVID-19 w listopadzie 2020 r. Od tamtego czasu walczy z wirusem, co oznacza, że od ponad roku znajduje się w osamotnieniu. Okres izolacji spędza w domu i na szpitalnym oddziale. 

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Według lekarzy, wirus nie opuszcza organizmu ze względu na osłabiony z powodu białaczki układ odpornościowy. Od momentu zakażenia i rozpoczęcia kwarantanny 56-latek unika kontaktu z ludźmi. Odwiedza go jedynie rodzina, której członkowie za każdym razem po wizycie poddają się testom, których wynik zawsze jest negatywny.

Według ekspertów pozbycie się infekcji po długotrwałej walce z chorobą jest bardzo trudne. Testy mogą dawać pozytywny wynik na długo po uzyskaniu poprawy stanu zdrowia. 

W ostatnim czasie mężczyzna zwrócił się po pomoc do tureckich władz tłumacząc, że tak długi okres odosobnienia wywarł negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne. 56-latek apelował także do osób, które nie są przekonane do szczepień przeciwko COVID-19. Prosił, aby mieli oni na uwadze ochronę siebie i swoich najbliższych. Mężczyzna z powodu trwającej infekcji nie kwalifikuje się do szczepienia.