Prezes Pfizera o pandemii COVID-19. Koronawirus nie prędko nas opuści

2022-01-17 14:30

Szef amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla nie ma dobrych wieści. Jak powiedział w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM TV, „koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat”. Co będzie dalej w takim razie z obostrzeniami epidemicznymi?

Pandemia COVID-19
Autor: Getty Images

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron szaleje na całym świecie. Jego wykrycie wywołało spory niepokój, ponieważ powoduje gwałtowny wzrost zakażeń.

Do obecnej sytuacji odniósł się dyrektor generalny koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla. Według niego „koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat”. Dodał, że „to wirus, który rozprzestrzenił się na całym świecie, więc bardzo trudno się go pozbyć”.

- Fala związana z wariantem Omikron powinna być ostatnią, która wiąże się z licznymi ograniczeniami – powiedział Bourla w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM TV. W jego ocenie w przyszłości nie będzie wielu restrykcji, ponieważ szczepionki i leczenie okazały się skuteczne.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Szczepionka jest „bezpieczna i skuteczna”

Zdaniem szefa firmy Pfizer preparat przeciw COVID-19 dla dzieci jest „bezpieczny i skuteczny”. Zaznaczył jednak, że czwarta dawka szczepionki nie powinna być jeszcze dopuszczona do stosowania u wszystkich z powodu braku wystarczającej ilości danych.

W ramach walki z pandemią koncern Pfizer przygotowuje plan inwestycyjny we Francji opiewający na kwotę w wysokości 520 milionów euro – poinformował Bourla. Dodatkowo nawiązano współpracę z francuską grupą Novasep w celu opracowania leku przeciwko COVID-19.

Sonda
Czy szczepionka na koronawirusa powinna być obowiązkowa?