Podwójne szczepienie o połowę zmniejsza ryzyko długiego COVID. Nowe badanie

2021-09-02 12:01

Przyjęcie dwóch dawek szczepionki nie tylko zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem, ale również i tego, że infekcja zmieni się w tzw. long Covid, kiedy objawy utrzymują się nawet przez kilka miesięcy od momentu zakażenia. Dowodzą tego badania, przeprowadzone w King's College London. Wyniki opublikowano w Lancet Infectious Diseases.

Szczepienie
Autor: Getty Images

Większość osób, które zakażą się koronawirusem, zdrowieje w ciągu maksymalnie czterech tygodni. U niektórych jednak objawy infekcji - mniej lub bardziej natężone - utrzymują się w ciągu kolejnych tygodni, a nawet miesięcy od chwili otrzymania pozytywnego wyniku testu.

Czy szczepienie mogłoby im zapobiec?

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Badacze z londyńskiego King's College postanowili to zbadać. Przeanalizowali dane pochodzące od dorosłych Brytyjczyków  korzystających z aplikacji ZOE COVID Symptom Study (można w niej rejestrować m.in. objawy, testy, daty szczepień) między 8 grudnia 2020 r. a 4 lipca 2021 r., w tym 1 240 0009 osób zaszczepionych pierwszą dawką i 971,504 zaszczepionych drugą dawką. Ocenili szereg czynników, w tym wiek, słabość i obszary deprywacji, i porównali je z zakażeniem poszczepiennym.

Badanie  wykazało, że w mało prawdopodobnym przypadku złapania COVID-19 po podwójnym zaszczepieniu, ryzyko długiego COVID zmniejszyło się prawie o połowę.

Mniej prawdopodobne - aż o 73 proc. - była również hospitalizacja po dwóch dawkach szczepionki, a także wystąpienie ostrych objawów infekcji.

U zaszczepionych, którzy zachorowali na COVID-19, objawy były podobne do tych, które zgłaszały osoby nieszczepione – np. anosmia (utrata węchu), kaszel, gorączka, bóle głowy i zmęczenie - były one jednak łagodniejsze.

Na zakażenie po pierwszej dawce szczepionki bardziej narażone były osoby mieszkające w najbardziej ubogich obszarach. Wiek nie był czynnikiem ryzyka, jednak osoby z problemami zdrowotnymi, osłabione, były aż dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie po szczepieniu.

Jak podsumowała odpowiedzialna za ten projekt dr Claire Steves z King's College London: „Dobrą wiadomością jest to, że jeśli chodzi o ciężar długiego COVID,  nasze badania wykazały, że podwójne szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko zarówno zarażenia wirusem, jak i długiego utrzymywania się objawów. Jednak dla osób osłabionych, starszych, a także osób mieszkających na ubogich obszarach ryzyko jest nadal znaczne, dlatego w tej grupie szczepienia uzupełniające powinny być priorytetowe".